24- Roma Borçlar Hukuku / Sözleşmeler ve Sözleşmelerden Doğan Borçlar

Sözleşmeler ve Sözleşmelerden Doğan Borçlar

Akit (Sözleşme) Kavramı

Romalılara göre akit borç ilişkisi kuran hukuki muamelelerdir. Akit, taraflar arasında iradelerin uyuşması sonucu meydana gelen anlaşmayı ifade eder. Bu uyuşmanın amacı, belirli bir hukuki sonucu elde etmektir. Sözleşme kurulduğu zaman taraflar taleplerini o sözleşme hükümlerince isteyebilirler ve birbirlerine yalnızca sözleşmeden doğan davaları açabilirler.

Hükümleri Açısından Akitler

Akitler daima en az iki taraflı hukuki muamelelerdir. Tarafların borç altına girmesi bakımından da akitler tek taraflı ve iki taraflı akit olmak üzere ikiye ayrılırlar. Dar hukuk davası doğuran akitler daima tek taraflıdır. Taraflardan birisi borçlu diğeri alacaklı olur. İyiniyet davası doğuran akitlerde ise tarafların her ikisi de hem borçlu hem de alacaklı olabilir. Tarafların mutlak surette hem alacaklı hem de borçlu olduğu akitlere tam iki taraflı (sinallagmatik) akitler denir. Taraflardan birinin mutlaka borçlu olduğu diğerininse bazen borçlu olduğu akitlereyse eksik iki taraflı akit denir.

Oluşumları Açısından Akitler:

Akitler oluşumları açısından sözlü, yazılı, ayni ve rızai akit olmak üzere 4 gruba ayrılmaktadır. Bunlar ius civile’nin kabul ettiği temel akitlerdir.

Roma Hukuku Bazı Ders Özetleri

Roma Hukukunun Diğer Ders Özetleri İçin Tıklayınız.

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

Sizin bu konudaki yorumunuz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: