26- Roma Borçlar Hukuku / Ariyet Akdi (Commodatum)

2- ARİYET AKDİ (Commodatum):

Ariyet akdi, ariyet verenin karşılıksız olarak yapılan anlaşmaya uygun olarak kullanılması ve sonra aynen geri verilmesi için ariyet alana tüketilemeyecek bir malı vermesidir. Ariyet akdi ücretsizdir, gayri misli mal ödüncüdür ve bu akitten parça borcu doğar. Ayni akit olduğundan kurulması için consensus (irade uyuşması) + res (malın teslimi) gereklidir. Malın verilmesiyle yalnızca elde bulundurma (detentio) nakledildiğinden ariyet verenin malik olması şart değildir.

Ariyet akdi, eksik iki taraflı bir iyiniyet akdidir. Ariyet alan her zaman borçluyken, ariyet veren bazen borç altına girmektedir. Ariyet alanın borcu, aldığı malı aynen geri vermesinden ibarettir. Ariyet verense, kusuruyla karşı tarafın zarara uğramasına yol açmışsa bu zararları tazmin etmekle yükümlüdür. Ariyet alan malın kullanılması için gerekli olan günlük olağan masrafları karşılamak zorunda değildir, fevkalade lüzumlu masraflarsa ariyet verenden talep edilebilir. Ariyet alanın menfaati bulunduğu için sorumluluğu tamdır ve tüm kusurlarından sorumludur yani hafif ihmalinden bile sorumludur.

Roma Hukuku Bazı Ders Özetleri

Roma Hukukunun Diğer Ders Özetleri İçin Tıklayınız.

Youtube Kanalıma Abone olur musunuz? Kanalımda Hukuk Ders İçerikleri yanı sıra çeşitli konularda sohbetler paylaşıyorum arkadaşlarım arasına Abone olarak katılır mısın?

Sizin bu konudaki yorumunuz nedir?

%d blogcu bunu beğendi: