Emin Sıfatıyla Zilyetten Ayni Hak Kazanılmasının Koşulları
  1. Ana Sayfa
  2. Eşya Hukuku

Emin Sıfatıyla Zilyetten Ayni Hak Kazanılmasının Koşulları

Emin sıfatıyla ziliyetten ayni hak kazanılmasının koşulları

  • 1-) Bir taşınır iradeye dayanarak teslim edilmiş olmalıdır. Taşınırın şuandaki ziliyedi emin sıfatıyla ziliyet olmalıdır. Yani mal şuanda ziliyet bulunan kişiye irade ile verilmiş olmaldır. Örn: A montunu B ye ödünç verdi. B bu montu kuru temizlemeci C ye verdi. Burada B mont için emin sıfatıyla ziliyettir. Fakat A montunun cebinde yüzüğünü unutmuştur. Mont için iradeye dayalı teslim olmasına rağmen, yüzükte yoktur. Bu nedenle B ve C ye yüzük üzerinden emin sıfatı ile ziliyet olmayacaktır.
  • 2-) Bu taşınırı edinen kişi 3. Kişi olması gerekir. Cüzi halef olmalıdır. Külli Halef Yani mirasçı sayılmazlar. Ve ayni hak kazanamazlar. Örn: Burnu yanmayan A, B ye yine montunu verdi. B de bir arkadaşı olan C ye montu sattı. Diğer koşullarda varsa C ayni hakkı kazanır. Örn: A, B ye tekrar montunu verdi. B yolda yürürken Uçak çarptı ve öldü. Bu durumda B nin yasal mirasçıları montun maliki olamaz.
  • 3-) Üçüncü kişinin edimine tasarruf yetkisi dışında diğer geçerlilik unsurlarının bulunması gerekir. Örn: Montu üçüncü kişiye satarken bir tasarruf yetkisi yoktur. Ancak bu yapılan satış sözleşmesine ilişkin geçerlilik unsurlarının olması gerekir. İyiniyet tasarruf yetkisini yokluğunu kapatmaktadır.
  • 4-) üçüncü kişinin bir ayni hak olması gerekir. Kişisel hakların bu yolla kazanılması mümkün değildir. Taşınırlarda mülkiyet hakkı , intifa hakkı, rehin hakkından birinin edinilmiş olması gerekir.
  • 5-) Taşınırı edindiği kişinin tasarruf yetkisinin olmadığını bilmemesi ve bilebilecek durumda olmaması gerekir.

– Bu 5 koşul bir arada gerçekleşirse o zaman iyiniyetli 3. Kişi o taşınır üstünde ayni hak kazanır.

Örn: A montu B ye ödünç verir. Montu B nin üzerinde gören C, çok beğenir. B den kendisine satmasını ister. C iyiniyetlidir. Mont A nın elinden iradesi ile çıkmıştır. C, 3. Kişidir. B nin tasarruf yetkisi dışında diğer geçerlilik unsurları mevcuttur. 5 koşulda gerçekleştiğine göre; C, bir ayni hak edinmiştir. ( Hayırlı Olsun)
C montu A nın yakın arkadaşı olan ve montun da A nın olduğunu bilen D ye satmıştır. D montun mülkiyet hakkını kazanır. Çünkü burada güvenin korunması ilkesini işletmiyoruz. C sonuç itibariyle malik olmuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında