1. Ana Sayfa
  2. Eşya Hukuku

Tapu Siciline Egemen Olan İlkeler

Tapu Siciline Egemen Olan İlkeler

TAPU SİCİLİNE EGEMEN OLAN İLKELER:

1-) Her taşınmaza ayrı sayfa açılma ilkesi ( Ayni sistem)

2-) Tescil ilkesi: Taşınmaz üzerinde ayni hak kurulabilmesi için tescil edilmesi gerekir. Yevmiye defterine kaydedildiği saat de ayni hak kazanır. Örnek: 10:06 da kaydedilyse ayni hak bu saat bu dk da kazanılır.

3-) Tescilin sebebe bağlılığı ilkesi: Hukuki sebep geçersiz ise ayni hakda geçersizdir. Örn: binanın 1. Katı çökerse 2. Katıda çökecektir. Hukuki sebep geçersizse yolsuz tescil oluyor. Tescil düzeltme davası açılabilir.

4-) Tapu siciline güven ilkesi: Bunun işletilebilmesi için 5 şart vardır.

  • 3. Kişi olması gerekiyor.
  • 3. Kişinin iyiniyetli olması gerekiyor.
  • Ayni hak kazanması gerekiyor.
  • Yolsuz tescile güvenmesi gerekiyor.
  • Diğer geçerlilik koşullarının bulunması gerekiyor.

Örn: A ayni hak sahibi. B, A adına sahte vekalet düzenleyerek A nın taşınmazını C ye satıyor. A adına sahte vekalet düzenleyen B. A nın taşınmazını iyi niyetli C ye satıyor. Bu durumda C taşınmazın mülkiyetini kazanırmı?

C taşınmazın mülkiyetini kazanamaz. Yolsuz tescile değil, sahte vekalete güveniyor. Dolayısı ile C 2. Kişi oluyor. Bu nedenle C taşınmazın mülkiyetini kazanamaz. Eğer C adına yolsuz bir tescil yapılmış ise ve C de bu taşınmazı D ye satmışsa bu durumda D mülkiyet hakkını kazanmış olur. Çünkü D burada 3. Kişi olur ve Ayni hakkı kazanmıştır, yolsuz tescile güvenmiştir. Diğer geçerlilik koşullarını da var kabul edelim. 5 koşul tamamlanmış oldu.

5-) Açıklık ilkesi: Tapu sicilinin aleni olmasından bahsedilir. Fakat kanundaki ilgili madde de ilgili olduğunu kanıtladığı takdirde kişi sicilini görebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında