Miras Hukukunda 3.Zümre (Büyük Anne – Büyük Baba)
  1. Ana Sayfa
  2. 4.Sınıf

Miras Hukukunda 3.Zümre (Büyük Anne – Büyük Baba)

1

3.Zümre: Büyük anne ve Büyük baba

3.Zümreye gidebilmemiz için 1. Ve 2. Zümrede kimsenin bulunmaması gerekir.

                III. Büyük ana ve büyük baba

Madde 497- Altsoyu, ana ve babası ve onların altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, büyük ana ve büyük babalarıdır. Bunlar, eşit olarak mirasçıdırlar.

Mirasbırakandan önce ölmüş olan büyük ana ve büyük babaların yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.

Ana veya baba tarafından olan büyük ana ve büyük babalardan biri altsoyu bulunmaksızın mirasbırakandan önce ölmüşse, ona düşen pay aynı taraftaki mirasçılara kalır.

Ana veya baba tarafından olan büyük ana ve büyük babaların ikisi de altsoyları bulunmaksızın mirasbırakandan önce ölmüşlerse, bütün miras diğer taraftaki mirasçılara kalır.

Sağ kalan eş varsa, büyük ana ve büyük babalardan birinin mirasbırakandan önce ölmüş olması hâlinde, payı kendi çocuğuna; çocuğu yoksa o taraftaki büyük ana ve büyük babaya; bir taraftaki büyük ana ve büyük babanın her ikisinin de ölmüş olmaları hâlinde onların payları diğer tarafa geçer.

            Mirasbırakanın mirasçıları büyük anne ve büyük babalarıdır. Yani yine miras öncelikle ½’ye bölünecek. Daha sonra ½ onlar arasında ¼’er oranla bölünecektir.

Mirasbırakandan önce ölmüş olan büyük ana ve büyük babaların yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.” denilmektedir. Yani eğer burada dayı, amca, hala, teyze dediğimiz insanlar devreye girecektir eğer murisin kendi anne ve babası hayatta değilse.

Miras Hukuku Bazı Ders Özetleri

Miras Hukuku Diğer Ders Özetleri İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap