1. Anasayfa
 2. 4.Sınıf

Türk Miras Hukukunun Temel Özellikleri

Türk Miras Hukukunun Temel Özellikleri
1

Türk Miras Hukukunun Temel Özellikleri

Emredici hukuk kurallarının oldukça fazla olduğu bir hukuk bölümünden bahsetmekteyiz.

Şekilci diyebileceğimiz bir hukuk bölümüdür.

Bir diğer özellik tip sınırlamasının olmasıdır. Örneğin vasiyetname yapacaksanız; bunun ölümden sonra hüküm ifade edilebilmesi için güvenli bir biçimde yapılması gerekir. Dönüp tekrar yapma olanağı olmayan düzenlemeler bulunduğu için kanun koyucu kanunda tipleri ve taşınması gereken nitelikleri açıkça ve emredici şekilde düzenlemiştir.

Bir diğer özelliğe değinelim. Borçlar hukukunu hatırlayın, örneğin bir sözleşmenin geçersiz olduğunu, geçerlilik koşullarını taşımadığı durumda onu bekleyen sonucu hükümsüzlük olarak adlandırıyorduk. Bir borçlar hukuku işleminin hükümsüzlüğü mahkeme kararıyla tespite bağlı değildir. Eğer işlem geçerlilik koşullarını taşımıyorsa hükümsüzdür ve bu hükümsüzlük herkes bakımından geçerli hale gelir. Eğer bir tartışma varsa tespit davasına konu olabilirdi. Hakimin verdiği karar bir tespit kararı olur. Hakim hükümsüzlüğü kuran bir karar vermez, tespit eder. Bunun diğer bir istisnası aklımıza gelmelidir. Evlilik de bir sözleşmedir. Ancak oradaki geçersizlik sebeplerinin varlığı halinde kamu düzeninin korunması bakımından kanun koyucu bu hükümsüzlüğü mahkeme kararına bağlamıştır. Butlan, mahkeme kararı ile hüküm ifade eder. Yoksa iki kişi karşı karşıya gelerek, “bu evlilik hükümsüzdür” diyemezler.

Şöyle bir şema ile ifade edelim;

 • Aile Hukuku

Mahkeme kararıyla geçersizlik          

 • Borçlar Hukuku

Kendiliğinden geçersizlik

Mahkeme kararıyla geçersizlik

Miras hukukundaki geçersizlik halleri aile hukukuna benziyor, burada da mahkeme kararıyla geçersizlik doğuyor. Borçlar hukukunu unutacaksınız, tıpkı aile hukuku gibi düşüneceksiniz miras hukukundaki geçersizlik hallerini.

Miras hukukunda bir işlemin geçersizliğinin doğması o konuda verilmiş olan bir mahkeme kararına bağlıdır. Bu cümleyi sıklıkla tekrar edeceğiz. Bir adım daha ileri gidelim ve bu mahkeme kararı da sadece o davanın tarafları arasında etkili olmaktadır. Davanın tarafı olmayan taraflar için hala işlem geçerli olarak kalmaktadır.

Miras Hukuku Bazı Ders Özetleri

Miras Hukuku Diğer Ders Özetleri İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Sizin bu konudaki yorumunuz nedir?