1. Anasayfa
 2. 1.Sınıf

Medeni Hukuk Pratik-7

Medeni Hukuk Pratik-7
Photo by Olenka Sergienko on Pexels.com
0

OLAY

Bayan A, aileden zengin akıl hastası Bay D ile sahte bir sağlık kurulu raporu düzenleterek parası için evlenmiştir. Ancak evliliği devam ederken Bayan A kocasının bu durumundan da yararlanarak Bay T ile olan ilişkisini sürdürmektedir. Bay T ise Bayan S ile evlidir. Bayan A bir süre sonra Bay T’den hamile kalmış ve K dünyaya gelmiştir. Her zaman bir kızı olmasını isteyen Bay T hastanede doğum belgesini kendi karısı Bayan S adına düzenletmiş ve K’yı kendisinin Bayan S ile evliliği içinde doğan çocukları olarak nüfusa kaydettirmiştir. Bu durumu öğrenen ve kocasına çok sinirlenen Bayan S mahkemeye başvurmuştur.

SORU 1

Bay T’nin K’yı bu şekilde nüfusa kaydettirmesi ne anlama gelir? Bu kaydın yapılmasının K’nın soybağı üzerindeki etkisini hem ana hem de baba ile kurulan soybağı bakımından değerlendiriniz.

CEVAP 1

Çocuk ile ana arasındaki soybağı doğumla kurulur. Herhangi bir sebeple çocuğun kendisini doğuran kadının dışında bir başka kadının nüfus kütüğüne yazılmış olması, çocuk ile bu kadın arasında soybağı kurulduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla olayımızda K’nın doğumuyla birlikte Bayan A ile ana bakımından soybağı kurulmuş olur. Bay T’nin doğum belgesini kendi karısı Bayan S adına düzenletmesi ve karısını çocuğun anası olarak nüfusa kaydettirmesi bu durumu değiştirmez.

Baba bakımından ise, MK’ya göre evlilik devam ederken doğan çocuğun babası karine olarak kocadır. Buna babalık karinesi denilir. Bu karine ancak soybağının reddi davası ile çürütülebilir ve bu şekilde çocuk ile baba arasındaki soybağı ortadan kaldırılabilir. Soybağının reddi davasının açılarak başarıyla sonuçlandırılması dışında çocuk ile baba arasında kurulan soybağının ortadan kaldırılması mümkün değildir. Olayımızda K Bayan A ile Bay D’nin evliliği içinde doğduğundan, babalık karinesi gereğince K’nın babası ile soybağı, doğumla birlikte Bay D ile kurulmuş olur. Bay T’nin gerçek (genetik baba) olması bu durumu değiştirmez. Yine Bay T’nin K’yı nüfusta kendi kızı olarak kaydettirmesi de soybağının kurulması bakımından herhangi bir hukuki sonuç doğurmaz.

SORU 2

Bayan S’nin mahkemeye yaptığı başvurunun hukuki niteliği nedir? Açıklayınız.

CEVAP 2

Bayan S’nin açmış olduğu dava, kişisel hal sicilindeki yanlış kaydın düzeltilmesine yönelik kayıt düzeltme davasıdır. Kişisel hal sicilindeki yanlış kayıtların düzeltilmesi ancak mahkeme kararı ile olur (MK m. 39). Bunun için ilgili kişi veya savcı tarafından kayıt düzeltme davasının açılması gerekir. Bayan S, nüfusta K’nın annesi ve Bay T de babası olarak gözüktüğünden Bayan S ilgili kişi sıfatıyla kayıt düzeltme davası açarak bu yanlış kaydın düzeltilmesini talep edebilir.

SORU 3

1. soruya vereceğiniz cevaba göre, yukarıdaki olayda tanımanın mümkün ve gerekli olup olmadığını değerlendiriniz.

CEVAP 3

Tanıma, evlilik dışı çocuğun babasının, kanunda öngörülen şekil şartlarına uygun olarak yapıldığında evlilik dışı çocuk ile babası arasında soybağının kurulmasını sağlayan tek taraflı irade beyanıdır. Olayda Bay T K’nın gerçek babası olduğundan K ile arasında tanıma yoluyla soybağının kurulmasını isteyebilir. Ancak tanımanın hukuki sonuçlarını doğurabilmesi için bazı geçerlilik şartları aranır. Bunlardan biri de tanınmak istenen çocuğun bir başka erkek ile soybağının bulunmamasıdır. İlk soruda belirttiğimiz üzere olayda K’nın baba ile soybağı babalık karinesi gereğince doğumla birlikte Bay D ile kurulmuştur. Dolayısıyla olayımızda bu soybağı sona ermeden Bay T’nin K’yı tanıması mümkün olmayacaktır.

Medeni Hukuk Bazı Pratik ve Test Çalışmaları

Diğer Pratik ve Testler İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Sizin bu konudaki yorumunuz nedir?