Medeni Hukuk (Aile Hukuku) Pratik-3
  1. Ana Sayfa
  2. 1.Sınıf

Medeni Hukuk (Aile Hukuku) Pratik-3

1

OLAY

Bay A ile Bayan N nişanlanmış; ancak nişan töreninden 6 ay sonra Bay A iflas etmiştir. Bunun üzerine Bayan N, Bay A’yı terk etmiş ve bir yıl sonra da Bay B ile evlenmiştir. Bu duruma çok üzülen Bay A, Bayan N’ye karşı dava açarak, evleneceği inancıyla bankadan yüklü miktarda kredi çektiğini, bu parayla oturmakta olduğu evi Bayan N’nin zevkine göre yeni baştan döşediğini ileri sürmüş ve söz konusu kredinin kendisine tazminat olarak ödenmesini talep etmiştir.

SORU

Bay A’nın Bayan N’ye karşı açtığı davada ileri sürdüğü talebin hukuki niteliğinin ne olduğunu ve bu talebin hukuken haklı bir talep olup olmadığını açıklayınız.

CEVAP

Maddi tazminat talebidir. Maddi tazminatın istenebilmesi için, tazminat talep edilen tarafın nişanı haklı bir neden olmadan bozmuş olması gerekir. Oysa Bay A’nın iflas etmesi, Bayan N’nin nişanı bozması için haklı bir sebeptir.

Olayda Bay A’nın davayı nişanın sona ermesinden itibaren 1 yıldan fazla zaman geçtikten sonra açtığı anlaşılmaktadır. MK. m. 123’e göre nişanlılığın sona ermesinden doğan dava hakkı sona ermenin üzerinden 1 yıl geçmekle zamanaşımına uğrar. Bu sebeplerle, Bay A’nın talebi haklı değildir.

Medeni Hukuk Bazı Pratik Çalışmaları

Diğer Pratik ve Testler İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Sizin bu konudaki yorumunuz nedir?