Ulusal Bayram Ve Genel Tatiller / İş Hukuku
  1. Ana Sayfa
  2. 4.Sınıf

Ulusal Bayram Ve Genel Tatiller / İş Hukuku

Ulusal Bayram Ve Genel Tatiller

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’a göre, ulusal bayram, 29 Ekim’dir. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar. O halde 28 Ekim günü yarım gün tatildir. Ayrıca, 23 Nisan, 19 Mayıs ve 30 Ağustos da resmi bayram sebebiyle tatildir. 1 Ocak yılbaşı günü, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatildir. Diğer taraftan, dini bayramlar da tatildir. Ramazan bayramı; arife günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür. Kurban bayramı ise arife günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gündür. Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.

29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur. Fakat, işyerinde yapılan işin niteliği devamlı çalışmayı gerektiriyorsa, özel işyerlerinde 29 Ekim günü de çalışma yapılabilir. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.

İşçi hem ulusal bayram veya genel tatil ücreti hem de hafta tatili ücreti isteyemez. Ulusal bayram veya genel tatil günü ücretinin belirlenmesinde, hafta tatili ücretinde açıkladığımız esaslar uygulanır.

Ragıp Karakuş, “İş Hukuku Ders Notu”, s. 84, www.ragipkarakus.com (19.09.2021).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında