1. Ana Sayfa
  2. 3.Sınıf

6-Ayni Hakların Diğer Haklardan Ayrılması

6-Ayni Hakların Diğer Haklardan Ayrılması
1

AYNİ HAKLARIN DİĞER HAKLARDAN AYRILMASI

1) Diğer mutlak haklardan ayrılması:

Ayni hakları diğer mutlak haklardan ayırmaya yarayacak unsur, ayni hakkın konusunun eşya olmasıdır. Bu yönüyle ayni haklar, fikri haklardan, kişilik haklarından ve velayet hakkından kolayca ayrılır.

 

2) Alacak haklarından ve özellikle eşyaya bağlı borçlardan ayrılması

Eşyaya bağlı borçlar “bir kimseyi bir mala malik olduğu için yükümlülük altına sokan borçlar”dır. Eşyaya bağlı borçların diğer borçlara nazaran özelliği şudur ki, alacaklı borcun bağlı olduğu malın her malikine karşı alacak hakkına sahip olabilmektedir. Fakat bu demek hakkın ayni hak olması demek değildir. Çünkü eşya üzerinde yine de vasıtasız hakimiyet yoktur.

Ayrımın sonuçları:

1- Ayni hak bir şey üzerinde vasıtasız hakimiyet sağlayan hak olduğundan, ancak mevcut ve belirli şeyler ayni hak konusu olabilir. Buna belirlilik prensibi de denir. Halbuki henüz var olmayıp, ileride ortaya çıkacak bir mal bir alacak hakkına konu teşkil edebilir.

2- Ayni hak vasıtasız hakimiyet sağladığından, hak sahibi hakkından vazgeçmek için hiç kimsenin izin veya onayına tabi değildir. Halbuki bir alacak hakkından ancak borçlunun rızası ile vazgeçilebilir.

Eşya Hukuku Bazı Ders Özetleri

Eşya Hukukunun Diğer Ders Özetleri İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorumla-Yargı Dağıt