Şirketler Topluluğu / Şirketler Hukuku

Şirketler Topluluğu

En az bir hakim şirket ve iki tane de bağlı şirket söz konusuysa şirketler topluluğu söz konusu olur. Bu kanunda aranmayan ama yönetmelikte aranmış bir şarttır. Şirketlerin aralarında bir hakimiyet, bir kontrol ilişkisi söz konusuysa bağlılık söz konusu olur. Kontrol ise, kanunda sayılmış bazı kriterlerle tespit edilir. Bir şirket, diğerinin yönetim hakimiyetini elinde tutuyorsa hakim şirkettir. Oy gücünü elinde tutuyorsa hakim şirkettir.

Hakim şirket, bağlı şirketlerin alacaklılarına ve pay sahiplerine verdiği zararlar için sorumlu olabilir.

Şirketler topluluğunda bazı pay devirleri için ticaret siciline bildirim yapılması zorunluluğu getirilmiştir.

Bağlı şirket, hakim şirket ile yaptığı işlemler dolayısıyla bir kayba uğramışsa, bu kaybın hakim şirket tarafından denkleştirilmesi gerekir. Aksi halde bağlı şirket, bağlı şirket pay sahipleri ve alacaklıları, kayıp miktarınca hakim şirkete ve onun yöneticilerine sorumluluk davası açabilirler. Burada alacaklıların dava açması için iflas şartı aranmamıştır.

Hâkim şirket, doğrudan veya dolaylı olarak bir sermaye şirketinin paylarının ve oy haklarının en az yüzde doksanına sahipse ve bağlı şirketteki azlık şirketin çalışmasını engelliyor, dürüstlük kuralına aykırı davranıyor, fark edilir sıkıntı yaratıyor veya pervasızca hareket ediyorsa, hâkim şirket azlığın paylarını varsa borsa değeri, satın alabilir. Bunun tersi pay sahiplerine de tanınmıştır.

Hâkim şirket, topluluk itibarının, topluma veya tüketiciye güven veren bir düzeye ulaştığı hâllerde, bu itibarın kullanılmasının uyandırdığı güvenden sorumludur. Burada tüzel kişilik perdesi aralanmamaktadır. Bağlı şirketin alacaklıları doğrudan hakim şirkete gidemez. Ama bağlı şirket üst şirketin itibarını açık şekilde kullanır ve bu durum topluma ve tüketiciye güven veren düzeye ulaşırsa, hakim şirket bağlı şirketin alacaklarından sorumludur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.