1. Ana Sayfa
  2. 1.Sınıf

Hukuken Tüzel Kişiler ve Tüzel Kişilerde Hak ve Fiil Ehliyeti

Hukuken Tüzel Kişiler ve Tüzel Kişilerde Hak ve Fiil Ehliyeti
+ -

Tüzel Kişiler

Tüzel kişiler, hukuk düzenimizde ortak bir amacın sürekli olarak gerçekleşmesini sağlayacak örgütlenmeye sahip kişi veya mal toplulukları bulunmaktadır. Bu kişi ve mal topluluklarına, birleşen kişilerden veya malı tahsis eden kişiden bağımsız bir kişilik tanınmıştır. İşte bu tür kişi veya mal topluluklarına tüzel kişiler denilmektedir.

Tüzel Kişilerde Hak ve Fiil Ehliyeti

TMK Md. 48 – Hak Ehliyeti

Tüzel kişiler, cins, yaş, hısımlık gibi yaradılış gereği insana özgü niteliklere bağlı olanlar dışındaki bütün haklara ve borçlara ehildirler.

TMK Md. 49 – Fiil Ehliyeti

Koşulu: Tüzel kişiler, cins, yaş, hısımlık gibi yaradılış gereği insana özgü niteliklere bağlı olanlar dışındaki bütün haklara ve borçlara ehildirler. Bir başka ifadeyle tüzel kişiler, kanuna ve kuruluş belgelerine göre gerekli organlara sahip olmakla, fiil ehliyetini kazanırlar. (TMK Md. 49)

Kullanılması: Tüzel kişinin iradesi, organları aracılığıyla açıklanır. Organlar, hukukî işlemleri ve diğer bütün fiilleriyle tüzel kişiyi borç altına sokarlar. Organlar, kusurlarından dolayı ayrıca kişisel olarak sorumludurlar. (TMK Md. 50)

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında