Roma Hukuku Neden Önemlidir?

Roma Hukuku

Roma imparatorluğu 1543 yılına kadar var olmuş ise de Roma Hukuku MS. 565 yılına kadar sürmüştür. MS. 527 yılında imparator Iustinianus Roma hukukunu yeniden canlandırabilmek için önemli adımlar atmıştır. Bu bağlamda en önemli eser olan Corpus Luris Civilis adındaki hukuk külliyatını ortaya çıkarmıştır. Bu külliyat o günden önceki hukuk kurallarını toplamak ve ihtiyaçlara uygun olarak yeni kurallar ilave etmek için oluşturulmuştur. Bu külliyat modern hukukun da kaynağı olmuştur.

Roma Hukukunun Önemi

Türkiye, Cumhuriyet’le birlikte iktibas yoluyla kanunlaşmaya gitmiştir. Batı Hukuku örnek alınarak onların kanunları tercüme edilip ufak değişiklikler ile kabul edilmiştir. Batı Hukukunun ise kaynağı Roma Hukuku’dur. Bu nedenle ülkemizdeki hukuk roma hukuku ile ilintilidir. Bununla birlikte hukuk kurallarının nasıl sonuçlar doğuracağı kanun koyucu tarafından kestirilemez. Kanunkoyucu bunu hukuk tarihi ile kısmen de olsa kestirmeyi umar. Bu nedenle en önemli hukuk tarihi Roma hukukudur. Bundan başka hukuk kurallarının yorumlanması için de Roma Hukukunu bilmek gerekir. Çünkü hukuk kurallarını tarihte  en iyi yorumlayan Roma Hukukçularıdır.

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

Youtube Kanalıma Abone olur musunuz? Kanalımda Hukuk Ders İçerikleri yanı sıra çeşitli konularda sohbetler paylaşıyorum arkadaşlarım arasına Abone olarak katılır mısın?

%d blogcu bunu beğendi: