1. Ana Sayfa
  2. Hukuk Kültür

İnsan Haklarına Saygılı Devlet Nedir? Örnekler

İnsan Haklarına Saygılı Devlet Nedir? Örnekler

İnsan haklarına saygılı devlet, vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini koruyan, insan haklarına saygı gösteren ve bu hakların ihlal edilmesini önleyen bir devlettir.

İnsan haklarına saygılı devletler, vatandaşların ifade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, adil yargılanma hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı, özel hayatın gizliliği gibi temel hak ve özgürlükleri korur.

Örnek olarak, İsveç, Norveç, Danimarka, Kanada, Yeni Zelanda gibi ülkeler insan haklarına saygılı devletler olarak öne çıkarlar. Bu ülkelerde, vatandaşların temel hak ve özgürlükleri korunmakta, hukukun üstünlüğü sağlanmakta, yargı bağımsızlığı garanti edilmekte ve yönetim hesap verebilirliği ilkesi benimsenmektedir.

Türkiye de insan haklarına saygılı devletler arasında yer almaktadır. Türkiye, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle korunan insan haklarını korumakta ve hukukun üstünlüğü ilkesini savunmaktadır. Ancak, son yıllarda yaşanan bazı olaylar nedeniyle insan haklarına saygının daha da artırılması gerektiği düşünülmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında