1. Ana Sayfa
  2. 4.Sınıf

Çalışma Belgesinin Verilmesi / İş Hukuku

Çalışma Belgesinin Verilmesi / İş Hukuku

Çalışma Belgesinin Verilmesi

İşten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge verilir. Bu belgeye çalışma belgesi denir. Belgenin vaktinde verilmemesinden veya belgede doğru olmayan bilgiler bulunmasından zarar gören işçi veyahut işçiyi işine alan yeni işveren eski işverenden tazminat isteyebilir. Çalışma belgesi sadece işten ayrılma durumunda söz konusu olmaz; işveren, işçinin isteği üzerine her zaman, işin türünü ve süresini içeren bir hizmet belgesi vermekle yükümlüdür. Bu belgeler her türlü resim ve harçtan muaftır. Çalışma belgesi verme zorunluluğu, süreksiz işlerde uygulanmaz.

İbra

İş sözleşmesinin sona ermesi halinde, işverenler genellikle işçilerin gelecekte kendilerine karşı dava açmalarına engel olmak amacıyla işçi ile ibra sözleşmesi yaparlar. İşçinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesinin geçerli olabilmesi için şu şartları taşıması gerekir: 

  • Yazılı yapılmalıdır,
  • İbra tarihi itibariyle sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az 1 aylık süre geçmiş olmalıdır,
  • İbra konusu alacağın türü ve miktarı açıkça belirtilmelidir,
  • Ödeme hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılmalıdır.

Bu unsurları taşımayan ibra sözleşmesi veya ibraname kesin olarak hükümsüzdür. Geçerli bir ibraname, usul hukukunda delil niteliğindedir.

 

Ragıp Karakuş, “İş Hukuku Ders Notu”, s. 69, www.ragipkarakus.com (19.09.2021).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında