Bildirimli Fesihte Yöntem / İş Hukuku

Bildirimli Fesihte Yöntem

İşveren, fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır. Feshin açık ve kesin bir şekilde yapılması gerektiği için, şarta bağlı olarak yapılması mümkün değildir. Diğer taraftan, işveren, bildirdiği sebeple bağlıdır, bunu sonradan değiştiremez. Fesih bildirimi makul bir süre içerisinde yapılmalıdır. Yazılı yapılmayan veya sebebi açık ve kesin bir şekilde belirtilmeyen fesih, geçersizdir.

Feshin geçerliliği için bir diğer şart, işçinin savunmasının alınmasıdır. Bir işçinin iş sözleşmesi, hakkındaki iddialara karşı savunması alınmadan feshedilemez. Savunma alınmadan yapılan bildirimli fesih, geçersizdir. Yargıtaya göre, savunma fesih bildiriminden önce alınmalı ve işçiye savunmasını yapmasına yetecek kadar bir süre tanınmalıdır.

Savunma alma zorunluluğu, işçinin yetersizliği veya davranışlarından kaynaklanan fesihlerde gereklidir; işletme veya işin gereklerinden kaynaklı fesihlerde savunma alma zorunluluğu yoktur.

İş güvencesi kapsamına girmeyen işçilerin iş sözleşmelerinin bildirimli fesihle sona erdirilmesinde de fesih bildiriminin yazılı şekilde yapılması gerekir. Fakat burada öngörülen yazılı şekil geçerlilik şartı değil, ispat şartıdır. Dolayısıyla, iş güvencesi kapsamına girmeyen işçilerin iş sözleşmelerinin sona erdirilmesi için yapılacak fesih bildiriminin yazılı olmaması, feshin geçerliliğini etkilemez.

Ragıp Karakuş, “İş Hukuku Ders Notu”, s. 56, www.ragipkarakus.com (19.09.2021).

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: