Ayni Hak ve Alacak Hakkı Karşılaştırması

Ayni Hak – Alacak Hakkı Karşılaştırması

1-) Ayni Hak herkese karşı ileri sürülmesine rağmen, Alacak hakkı nisbi olduğundan herkese karşı ileri sürülemez. Ve herkes tarafından ihlal edilemez.

2-) Ayni hak mevcut şey üzerinde kurulur. Alacak hakkı ise Mevcut olmayan üzerinde kurulabilir.

Örn: – A telefonunu B ye satalabilir, devredebilir, telefon üzerinde tasarruf edebilir. Telefon belirli ve mevcuttur.
– Araba almak için bir satış mağazına gittiniz. Satım sözleşmesi yaptınız. Araba fabrikadan 1 ay sonra gelecek. Mevcut olmayan bir şey üzerine yaptınız. Dolayısı ile alacak hakkıdır. Araba gelirse Ayni hak olur.

3-) Sınırlı ayni hak sahiplerinin korunması. Örn: A, B nin dairesi üzerinde oturma hakkına sahiptir. B bu daireyi başkasına devre etse dahi, A nın oturma hakkı sürer. Alacak hakkında böyle bir koruma yok. A, kalemi B ye sattı teslim etmedi. Sonra C ye satarsa, B de C ye karşı hak ileri süremez. Çünkü B nin şahsi hakkı vardır.

4-) Ayni hak üzerinde hak sahibi iradi veya kanuni temsilcileri tasarrufta bulunabilir. Alacak hakkında ise bir kimse kendisine ait olmayan bir malında üzerinde tasarrufta bulunabilir.

5-) Ayni hak sahibi üzerinde ayni hak sahibi olduğu şeyi terk edebilir.

Örn: A bir araba satıcısıdır. B, A dan 30 bin tl karşılığında bir araba satın alacak sözleşme yapıldı. B den sonra gelenleri geri çevirdi satmadı. B daha sonra gelip ben alacak hakkımdan vazgeçtim diyemez. A nın iradesi dışında alacak hakkı terkedilemez.

6-) Ayni Haklarda Numeris Clausus ilkesi geçerlidir. Sınırlı sayıda olması ilkesidir. Kanunda belirten haklar ayni hak olur. Tipi şekli belirtilmelidir. / Alacak hakkıdan da ise sınır sayıda hak yoktur. Kanunda bulunan emredici kurallar çerçevesinde hukuki özgürlükleri olandır. Alacak haklarında geçerli bir ilke değildir.

7-) Ayni haklarda zaman aşımı yoktur. Alacak haklarında zamanaşımı ve hak düşürücü süre vardır.

 

Diğer İçerik için Tıklayınız : 7-Ayni Hak-Alacak Hakkı Karşılaştırması

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: