1. Anasayfa
 2. 3.Sınıf

Ticari İşletme Hukuku Pratik Çalışması-2

Ticari İşletme Hukuku Pratik Çalışması-2
6

Ticari İşletme Hukuku Pratik Çalışması-2

Konu: Adi Şirketin Feshi ve Acentelik sözleşmesi

Olay

(A), (B) ve (C), satış ve pazarlama alanında bir adi ortaklık kurmuş ve bu kapsamda X markalı ürünlerin İzmir bölgesinde satışı için söz konusu markanın sahibi (D) Ticaret A.Ş. ile 01.01.2012 tarihinde bir acentelik sözleşmesi imzalamıştır. (D) Ticaret A.Ş., ortaklığın yıllar içerisindeki satış performansını beğenmediği için sözleşmeyi feshetmiştir. (D) Ticaret A.Ş. ile aralarındaki sözleşmenin feshedilmesi üzerine ortaklığın bir geleceğini kalmadığını düşünen (A), diğer ortaklara noter kanalıyla yolladığı bildirimle adi ortaklık sözleşmesini feshettiğini bildirmiştir.

1-)(A) tarafından adi şirketin feshi bildirimi üzerine, diğer ortakların adi şirkete devam etmeleri mümkün müdür?

Eğer sözleşmede fesih bildirimi yapılması halinde diğer ortaklarla ortaklığa devam edebileceğine ilişkin hüküm varsa bu şekilde ortaklığın devamı sağlanabilir. Burada aslında neyi anlıyoruz? Adi ortaklığa ilişkin hükümlerin çoğu tamamlayıcı, yedek hükümdür. Bir çoğunun aksi öngörülebilir. Siz eğer bunu öngörmezseniz bir kişinin feshi nedeniyle ortaklığınız dağılır.

2-) (A), adi şirketin acentelik sözleşmesini feshetmesinden önce İzmir’de (D) AŞ ile kendi adına acentelik sözleşmesi imzalasaydı, (B) ve (C), (A)’ya karşı hangi hukuki yollara müracaat edebilirlerdi? Değerlendiriniz.

Adi ortaklıkta kişi unsuru önemli olduğu için bir rekabet yasağı da söz konusudur. Ortaklar ortaklığın konusuna giren bir işi kendi adlarına yahut başka bir şirket adına yürütemezler aksi halde bu durum 626’da düzenlenen rekabet yasağına aykırılık teşkil eder. Bu durumda 639’un 7. bendi uyarınca ortaklığın haklı nedenle fesih talep edilebilir. Bu nedenle haklı sebeple ortağın çıkartılması aslında düzenlenmemiştir ancak kollektif şirkete ilişkin hükümler kıyasen uygulanarak A’nın çıkarılması da talep edilebilir. Aynı zamanda rekabet yasağına aykırı işlemden dolayı ortaklık bir zarara uğradıysa bu zararın tazmini de talep edilebilir.

MADDE 639- Ortaklık, aşağıdaki durumlarda sona erer:

 1. Haklı sebeplerin bulunması hâlinde, her zaman başkaca koşul aranmaksızın, fesih istemi üzerine mahkeme kararıyla.

Ticari işletme ve Ortaklıklar Hukuku Bazı Testler ve Pratikler

Diğer Pratik ve Testler İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Sizin bu konudaki yorumunuz nedir?