Katılımcı Demokrasi Nedir?

KATILIMCI DEMOKRASİ

Robert Dahl’e göre bir siyasi katılımın 4 boyutu vardır: İlgilenme, önemseme, bilgilenme ve eylemde bulunma. Bunlardan en önemlisi eylemde bulunmadır.

Liberal demokrasilerde eylemde bulunma bir şekilde olur. O da 4 veya 5 yılda bir seçime giderektir. Katılımcı demokrasi taraftarlarına göre liberal demokraside katılım sadece seçimler olduğu için aslında insanların talepleri doğrudan siyasete yansımıyor. Dolayısıyla da buna yeni katılım yolları eklenmelidir. Bunlar daha ektin aktif dinamik ve sürekli bir katılımcı kültür eklemektir. Bu da ancak etkin katılım mekanizmalarının çok olmasıyla gerçekleşir.

En önemli temsilcilerinden biri Jeremy Barber der ki: temsili demokrasi, temsili sisteme dayanan zayıf bir demokrasidir. Cılız bir demokrasidir, sorunları çözmeyen bir demokrasidir. Bunu savunanların idealindeki demokrasi modeli, doğrudan katılama dayanan antik Yunan demokrasisidir. Antik Yunan’da kamusal olaylar siyasetle ilgilenmek insan olmanın bir gereğidir. Siyasetle uğraşmayanlara idiot derlerdi. Bu katılma demokrasi tüm insanların siyasetle ilgilendiği varsayımından hareket etmektedir. Ancak insanlar politikaya ilgi duymayabilirler. Bu görüş benimsenirse politikaya istek duymayanları da mutlaka bu sürece dahil etmek için zora başvurmak gerekir. İşte bu noktada da bunun kendisi demokratik olmaktan çıkar.

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: