1. Ana Sayfa
  2. Miras Hukuku

Birinci Zümre, İkinci Zümre ve Üçüncü Zümre Kimlerdir? / Miras Hukuku

Birinci Zümre, İkinci Zümre ve Üçüncü Zümre Kimlerdir? / Miras Hukuku

Birinci Zümre

Birinci zümre mirasbırakanın altsoyundan oluşur. Zümrenin başı, mirasbırakandır. Mirasbırakandan aşağıya doğru sınırsız bir çizgi şeklinde uzar: Çocuk, torun, torun çocuğu, torun torunu vd. Bunlar hayatta olduğu müddetçe mirasçılıklarına bir engel yoktur. Fakat mirasbırakan kendisinin mirasçısı olamadığından, birinci zümrenin başı yoktur.

İkinci Zümre

Mirasbırakanın ana ve babası ile onların altsoyundan oluşan bir zümredir. Kişinin annesi, babası, kardeşleri, yeğenleri, kardeş vs. Bu zümre aşağı ve yana doğru sınırsız bir şekilde uzar. Burada da zümreye dâhil olanların tamamı mirasçı olabilir; kanunda zümrenin mirasçılığı bu anlamda sınırlandırılmamıştır.

Üçüncü Zümre

Mirasbırakanın büyük ana ve babası ile onların alt soyundan oluşan zümredir. Buraya büyük ana ve büyük babaların tamamı girdiği gibi, amca, dayı, teyze ve onların altsoyu da girer. Bu zümre de aşağı ve yana doğru sınırsız bir şekilde uzar. Fakat bu zümrenin mirasçılığı sınırlandırılmıştır. MK. m.499/b.3 hükmü uyarınca üçüncü zümre sağ kalan eşle birlikte mirasçı ise sadece büyük ana ve büyük baba ile onların çocukları mirasçı olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında