Soru-Cevap / Zilyetlik İdari Yoldan Nasıl Korunabilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Eşya Hukuku

Soru-Cevap / Zilyetlik İdari Yoldan Nasıl Korunabilir?

Ziliyetin İdari Yoldan Korunması

Bu yol medeni kanunda düzenlenmemiştir. 1984 yılında çılarılan özel bir kanunla düzenlenmitir. Bu kanunun adı; Taşınmaz mal ziliyetliğine yapılan tecavüzlerin önlenmesi hakkında kanundur. Sadece taşınmazlar için geçerlidir. Kamu mallarıda idari yoldan korunması mümkündür. Bu kanun gasp yerine tecavüz, saldırı yerine müdahale kelimelerini kullanmıştır.

Bu korumadan yararlanmak için taşınmazın ziliyetine yönelik bir tecavüz yada müdahale fiilinin olması gerekir. Failin öğrenildiği andan itibaren 60 gün içinde ve her halukarda 1 yıl içinde taşınmaz merkez ilçe sınırında ise valiliğe, ilçe sınırında ise kaymakamlığa başvurulması gerekir. Vali veya Kaymakam bu konuda Resen soruşturma açar. Gün içinde tamamlanması gerekir. Burada ki amaç bozulan düzeni bir an önce tesis etmektir. Verilen her karar idari işlem niteliğindedir. Bir görevli belirlenir ve bu görevli soruşturmayı 15 gün içinde bitirmesi gerekir. Gerçekten bir tecavüz ve müdahale olduğuna karar verilirse Vali veya Kaymakam bir infaz memuru atayarak taşınmazın durumuna göre en geç 5 gün içerisinde bu müdahale yada tecavüzün ortadan kaldırılması sağlar.

Bu yol hızlı olduğu için uygulaması çoktur. Kamu malları için 60 gün yada 1 yıllık süre geçerli değildir. Vali veya Kaymakam durumu öğrendiği anda harekete geçmek durumundadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında