Örneklerle “Fikri İçtima”

Fikri İçtima Nedir?

T.C.K m. 44 uyarınca: “ İşlediği bir fiil ile birden fazla farklı suçun oluşmasına sebebiyet veren kişi, bunlardan en ağır cezayı gerektiren suçtan dolayı cezalandırılır. ”
Fikri içtima da BİR HAREKET ile İKİ SUÇ AYNI ANDA oluşmaktadır. Bu durumda sadece ağır olan suçtan dolayı fail sorumlu tutulmaktadır. Her sonuç ayrı bir hareketin neticesi olarak kabul edilmelidir. Eğer Tek bir hareket ve birden fazla suç söz konusu ise bu halde fikri içtima söz konusu olur.

Örn: Bir kimse çocuğunu döverse ortaya iki suç çıkmaktadır. Bunlardan birisi aynı konutta birlikte yaşadığı kimselere kötü muamele diğeri ise kasten yaralama. Bu durumda fail en agır suçtan dolayı sorumludur. ( Kasten yaralama )

Örn: Bir yerden ruhsatsız silah çalan kişi. Hem hırsızlık Hem de taşınması yasak olan silahı taşımak suçunu tek bir hareket ile işlemiş olur. Bu durumda fikri içtima vardır.

– Fail en ağır suçtan cezalandırılır.
– Suçlardan birisi kamu davası birisi şikayete bağlı ise kamu davası usulü ile görülür,
– Suçun işlenme yeri, zamanı, zamanaşımı vs. ağır suça göre belirlenir,
– Eğer suçlardan birisi affa uğramış ise fail diğer suçtan cezalandırılmalıdır.

FİKRİ İÇTİMA OLABİLMESİ İÇİN TEK HAREKET İLE BİRDEN FAZLA FARKLI SUÇ OLUŞMASI GEREKMEKTEDİR.
BİR SUÇA TEŞEBBÜS VE SUÇUN BASİT VE AĞIR HALLERİ AYNI SUÇ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLİR.

Örn: A öldürmek amacıyla B ye ateş etmiş fakat B nin hızlı davranması nedeniyle kurşun B ye değil B nin ardındaki C ye isabet etmiştir. Bu olay itibariyle, Ortada iki netice vardır ve iki hareketin varlığını kabul etmek gerekmektedir. Yine olayda birinci eylem Yani B ye karşı öldürmeye teşebbüs suçu söz konusu ve C ye karşı da öldürme suçu söz konusudur. Yani suçlar aynı türdendir. Bu yüzden de fikri içtimanın olayda uygulanma imkanı yoktur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.