1. Anasayfa
 2. Hukuk Kültür

Nürnberg Yasaları Nedir? Amacı Nedir? Niçin Önemlidir?

Nürnberg Yasaları Nedir? Amacı Nedir? Niçin Önemlidir?

Nürnberg Yasaları

Nürnberg Yasaları (Almanca: Nürnberger Gesetze), 15 Eylül 1935’te Nürnberg’de yıllık Nazi Partisi toplantısında kararlaştırılan Nazi Almanyası’nda antisemitik yasalardı. Yasalar, Alman ve Yahudi insanlarını sınıflandırdı. Bu kanuna göre, ari ırktan olmayanlar alt sınıf insanlardır ve ari ırkına ait insanlar ile evlenmeleri yasaklanmıştır. Kanunlar 26 Kasım 1935’te Romanları ve Siyahileri da kapsayacak şekilde genişletildi.

Yahudi karşıtı kampanyanın dikkate değer başka bir örneği olarak 1 Nisan 1933’te Yahudi işyerleri SA tarafından boykot edildi ve Alman halkının artık Yahudilerden alışveriş yapmamaları istendi. Bu boykotu Yahudi dükkânlarının yağmalanması ve işyeri sahiplerinin acımasızca dövülmesini izledi. Yahudilerin doktorluk, eczacılık, askerlik ve birçok diğer meslekleri yapması da yasaklandı. Yahudiler artık sadece Almanların evinde işçi olarak çalışabileceklerdi.

Nürnberg Yasaları, Yahudi toplumu üzerinde ekonomik ve sosyal açıdan sakatlayıcı bir etkiye sahipti. Evlilikle ilgili yasaları ihlal etmekten hüküm giyen kişiler hapsedildi ve (8 Mart 1938’den sonra) cezalarını tamamladıktan sonra Gestapo tarafından yeniden tutuklandı ve Nazi toplama kamplarına gönderildi. Yahudi olmayanlar yavaş yavaş Yahudilerle sosyalleşmeyi veya Yahudilere ait mağazalardan alışveriş yapmayı bıraktılar ve birçok yer müşteri eksikliği nedeniyle kapandı. Yahudilerin artık kamu hizmetlerinde veya tıp ve eğitim gibi hükümet tarafından düzenlenen mesleklerde çalışmasına izin verilmediğinden, birçok orta sınıf işletme sahibi ve profesyoneli sıradan bir işte çalışmak zorunda kaldı. Yahudilerin ülkeyi terk ederken servetlerinin %90’ını vergi olarak vermeleri gerektiği için göç etmek sorunluydu. 1938’e gelindiğinde, potansiyel Yahudi göçmenlerin onları almaya istekli bir ülke bulması neredeyse imkansızdı. Madagaskar Planı gibi toplu sürgün planlarının gerçekleştirmesinin imkansız olduğu ortaya çıktı ve 1941’in ortalarından itibaren Alman hükümeti Avrupa Yahudilerini toplu halde imha etmeye başladı.

Nürnberg Yasalarının Arka planı

Nazi Partisi, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra Almanya’da aktif olan birkaç aşırı sağ siyasi partiden birisi idi. Parti, Weimar Cumhuriyeti’nin kaldırılmasını, Versailles Antlaşması’nın şartlarının reddini, radikal antisemitizmi ve anti-Bolşevizmi savunuyordu. Güçlü bir merkezi hükümet, Germen halkları için artan bir Lebensraum (yaşam alanı), ırka dayalı bir Volksgemeinschaft (halk topluluğu) oluşumu ve Yahudilere karşı ırksal temizlik vaat ettiler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.