1. Ana Sayfa
  2. Anayasa Hukuku

Mecliste Siyasi Parti Grubu Nedir? Nasıl Kurulur?

Mecliste Siyasi Parti Grubu Nedir? Nasıl Kurulur?

Meclis, Türkiye’nin en yüksek yasama organıdır ve ülkemizdeki siyasi partilerin temsilcileri de bu mecliste bulunur. Meclis’te bulunan siyasi partiler, kendi aralarında gruplar oluşturabilirler. Bu gruplara “Siyasi Parti Grubu” adı verilir.

Siyasi Parti Grupları, Meclis’te bulunan siyasi partilerin temsilcilerinin oluşturduğu ve belirli bir siyasi görüşü benimseyen milletvekillerinin bir araya gelerek oluşturdukları yapılanmalardır. Bu gruplar, Meclis’teki çalışmalarını daha etkin bir şekilde yürütmek için kurulurlar.

Siyasi Parti Grubu kurmak için, en az 20 milletvekilinin bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu milletvekilleri, bir dilekçe ile Meclis Başkanlığı’na başvurarak grup kurma taleplerini iletebilirler. Meclis Başkanlığı, talebi inceleyerek gerekli onayı verir ve Siyasi Parti Grubu resmi olarak kurulmuş olur.

Siyasi Parti Grupları, Meclis’teki çalışmalarını koordine etmek, ortak bir siyasi görüşü benimseyen milletvekilleri arasında dayanışmayı sağlamak ve Meclis çalışmalarına daha etkin bir şekilde katılmak için kurulurlar. Bu gruplar, Meclis içindeki çalışmaları koordine etmekle birlikte, Meclis dışında da siyasi faaliyetlerde bulunabilirler.

Sonuç olarak, Siyasi Parti Grupları, Türkiye’deki siyasi partilerin Meclis içindeki çalışmalarını daha etkin bir şekilde yürütmeleri için kurulurlar. Bu grupların kurulması için en az 20 milletvekilinin bir araya gelmesi gerekmektedir ve Meclis Başkanlığı’nın onayı gereklidir. Siyasi Parti Grupları, Meclis’teki çalışmalarını koordine etmek ve Meclis dışında da siyasi faaliyetlerde bulunmakla birlikte, Meclis’teki çalışmaların daha etkin bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamaktadırlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
TBMM Kesin Hesap Kanunu Nedir?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında