1. Anasayfa
 2. YouTube

Louis Braille Kimdir? Braille Alfabesi, Noktalar Savaşı

Louis Braille Kimdir? Braille Alfabesi, Noktalar Savaşı
0

Fransız mucit Louis Braille 1809-1852 yılları arasında yaşamıştır. 3 yaşında babasının ayakkabı atölyesinde geçirdiği bir kaza nedeniyle sol gözünü kaybetmiştir.

Sol gözüne uygulanan yanlış yöntemler sonucu gözü iltihaplanır ve 6 yasına doğru sağ gözününde iltihap kapmasıyla görme yetisini kaybeder.

Braille, 10 yaşındayken, Valentin Pauy tarafından 1730 yılında kurulan ilk görme engelliler okulunda burslu eğitim hakkı elde eder. Bu okulda eğitim, görme dışındaki duyulara hitap ederek sağlanıyordu ve klasik ezber yöntemi uygulanıyordu.

Valentin Pauy görme engellilere yardımcı olacağını düşündüğü bir teknik geliştirir. Bu teknik harflerin kabartma yöntemiyle levhalara işlenmesi şeklindeydi. Fakat levhaların ağır olması, öğrencilerin harfleri bu yöntemle okumada güçlük çekmesi başarı sağlamadı.

Fransız ordusunda görevli Charles Barbier adlı bir subay sadece ordu içinde askerleriyle anlaşabileceği, çok sayıda çizgi ve noktanın yer aldığı gizli bir yazı sistemi geliştirmiş.

Barbier, bu sistemin görme engelliler içinde kullanılabileceğini düşünerek Valentin Pauy ile görüşür. Pauy bu sistemin görme engelliler için ağır bir sistem olduğunu bildirir.

Louis Braille, çevresindeki bu çabaları ve bilgileri kendisi gibi görme engelliler için sistemleştirmeye karar verdi. Körler Enstitüsü’ nde öğretmenlik görevi yaptığı yıllarda, babasının mesleki amaçlı kullandığı materyalleri, okumayı öğrendiği kabartmalı harfler yöntemi ile Fransız ordusunda askeri amaçla kullanılan 12 farklı çizgi ve noktadan oluşan yazım sisteminden esinlenerek , dünya çapında kullanılacak olan alfabeyi tasarlamıştır.

16 yaşında, 1825’de son haline karar verdiği 6 noktadan oluşan yazı sistemini önce arkadaşlarıyla paylaşmış ve arkadaşlarından onay almıştır. Fakat öğretmenlerine sunduğu bu sistem kabul görmemiştir. Öğretmenleri bu sistemin karmaşık olduğu ve görme engellileri böyle bir sistemle diğer insanlardan ayıracağını düşündükleri için karşı cıkmıştır..

Sadece kendi okulu değil, bir çok okulda bu sistemi kabul ettirme çabaları olumsuz sonuçlanmıştır. Çünkü o dönemde görme engelliler için hazırlanan bir çok yöntem vardır ve bu yöntemlerin sahipleri büyük rekabet halindedir. Komiteler toplantılar, makaleler yazılır, bildiriler sunulur.

Bu rekabete o dönemde ‘noktalar savaşı’ denmiştir. Louis Braille’nin sistemleştirdiği Breille yazı sistemi, onun vefatından 60 yılı aşkın süre sonra 1918’de ülkeler arasında varılan ortak görüşe göre kabul görür ve diğer yazı sistemleri reddedilir.

Özel karakterli diller dışındaki çoğu dile ve ayrıca müzik ve matematiğe de uyarlanmıştır.

Böylece yaptığı çalışmalarla eğitimin her engeli aşacağını kanıtlamıştır. Burada dikkatimi ve takdirimi çeken şey Louis braille’nin 16 yaşındayken kendisine verilen eğitim ile yetinmeyip kendisi gibi görme engellilerin eğitimine dolayısıyla hayatına etki edecek faydalı bir çalışmanın içerisine girmesi ve bunu kabul ettirmek için mücadele etmesi.

Her türlü engeli aşmak için aslolan engelsiz düşüncedir..

Benzer videolar için Kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

Kaynakça:
https://6nokta.org.tr/eski/braille.html
https://www.turkcebilgi.com/louis_braille
https://www.biyografi.info/kisi/louis-braille

Yazar: Hülya Ertürkler

*Orjinal yazıda değişiklikler yapılmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Sizin bu konudaki yorumunuz nedir?