DÜNYANIN EN KÜÇÜK 10 ÜLKESİ.. YALOVA’DAN BİLE KÜÇÜKLER
  1. Ana Sayfa
  2. YouTube

DÜNYANIN EN KÜÇÜK 10 ÜLKESİ.. YALOVA’DAN BİLE KÜÇÜKLER

0

 

Sizlere bu yazıda dünyamız üzerindeki yüzölçümü olarak en küçük 10 ülke bilgisini listeleyeceğim. Listemizdeki ülkeler o kadar küçüklerki.. Türkiye’de 798 km2 ile en küçük ilimiz olan Yalova’dan hatta onun yarısından bile küçükler… Videoya geçmeden önce bir hatırlatma yapmak isterim eğer videoyu beğenirseniz beğen tuşuna basmayı ve benzer bilgilendirici videolar için kanalımıza abone olmayı unutmayınız. İyi Seyirler…

10.Grenada – 344 km2

Listemizin 10 numarasında 344 km2 ile Grenada var.. Güney Amerika kıtasının kuzeyinde Atlas Okyanusu Karayipler’de bir ada devleti olan Grenada aynı zamanda Baharat Adası olarak da bilinmektedir. 1649 – 1763 yılları arasında Fransızlar tarafından kolonileştirilen adada güçlü bir Fransız kültürü etkisi görülmektedir. Aynı zamanda popüler bir turizm merkezidir.

9. Malta – 316 km2

Malta’da ada devletidir ve Akdeniz’de bulunmaktadır. Gozo, Comino ve Malta isimlerinde 3 adadan oluşan Malta Cumhuriyeti’nin nüfusu 450 binin üzerindedir. Ufak olmasına rağmen nüfus yoğunluğu Dünya’nın birçok yerinden daha fazladır. 7 bin yıllık bir tarihe sahip olan Malta’da yine Dünya’nın sevilen turist merkezlerinden biridir.

8. Maldivler – 300 km2

Hint Okyanusu’nda bulunan Maldivler, 500 bin civarı nüfusu ve 300 km2 yüzölçümü ile Asya kıtasının hem nüfus hem de alan bakımından en küçük ülkesidir. Turistler tarafından çok sevilen Maldivler 1,192 adadan oluşmaktadır. Bu adalar okyanus üzerinde 90 bin kilometre karelik bir alana yayılmışlardır. Ülke daha önceleri Portekiz, Hollanda ve İngiliz İmparatorluğun kolonisi olmuş, 1965 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

7. Saint Kitts ve Nevis – 261 km2

İki adadan oluşan bir Güney Amerika ülkesidir. Yine Grenada gibi Karayipler’de bulunan bu iki ada, Avrupalılar tarafından bölgede işgal edilen ilk adalardır. Ekonomisi turizm ve tarıma dayanan bu adalar, aynı zamanda dalış severler için muhteşem dalış alanlarına sahiptir.

6. Lihtenştayn – 160 km2

Almanca konuşulan ülke Alp Dağları üzerinde bulunur. İsviçre ve Avusturya’nın arasında bulunan ülke aynı zamanda kişi başına düşen geliri yaklaşık 200.000 dolar ile Dünya’nın en zengin ülkesidir. Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 1,5’tir.

5.San Marino – 61 km2

İtalya’nın içinde yer alan ülkenin başka bir ülkeyle sınırı yoktur.  En uzun süredir bağımsız olan ülkedir, aynı zamanda kişi başı gelir olarak Dünya’nın en zengin ülkeleri arasındadır. Avrupa’nın üçüncü en küçük ülkesi olan San Marino’nun nüfusu 30 bin dolayındadır.

4. Tuvalu – 26 km2

Daha önceleri Ellice Adaları olarak da bilinen Tuvalu, Avustralya’nın batısında Pasifik Okyanusu’nda bulunur. Yaklaşık 10 bin nüfusa sahip ülke, daha önceleri İngiltere’ye bağlıyken 1978 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

3. Nauru – 21 km2

Avustralya’nın doğusunda bulunan Nauru, Dünya’nın en küçük ada ülkesidir. 1980’li yıllarda fosfat madeni ile popüler olan ada, fosfat madenin tükenmesinden sonra bugünlerde pek popüler değildir. Ülkede işsizlik oranı yüzde 90’dır. Aynı zamanda obezite oranı en yüksek ülkedir.

2.Monako – 2 km2

Fransız Rivierası’nda bulunan Monako, nüfusuna oranla Dünya’da en çok milyoner ve milyarder bulunduran ülkedir. Kumarhaneleri ve lüks oteller ve restoranları ile tanınan şehir ülkesi veya 2 km2 yüz ölçümü ile mahalle ülkesi demek daha doğru olur, Dünya’nın en zenginleri tarafından çok tercih edilen bir yerdir. Fransa ile komşu olan ülkede genellikle Fransızca konuşulmaktadır. 36 bin nüfusuyla nüfus yoğunluğu yüksek bir ülkedir.

1. Vatikan -0,44 km2

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma şehrinin içinde bulunur. Katoliklerin dini başkenti de olan Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası birçok önemli Rönesans dönemi sanat eserini de barındırmaktadır. Ülkenin ana geliri, miktarı 1 milyar doları bulan ülkeye ve kiliselere yapılan bağışlardır, aynı zamanda turizm gelirleri de yüksektir.

 

Dünyanın en küçük 10 ülkesi hakkında bilgi vermeye çalıştık umarım beğenmişsinizdir. benzer bilgi videoları için kanala abone olmayı unutmayınız.

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap