1. Ana Sayfa
  2. 4.Sınıf

İş Sağlığı Ve Güvenliği / İş Hukuku

İş Sağlığı Ve Güvenliği / İş Hukuku

İş Sağlığı Ve Güvenliği

 Genel Olarak İş Sağlığı Ve Güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların yaptıkları işten, çalışma koşullarından ve kullanılan araç ve gereçlerden doğabilecek tehlikelere karşı yaşamının ve sağlığının etkin olarak korunması ve çalışanların sağlıklı ve güvenli çalışabileceği ortamın sağlanmasıdır. İş sağlığı ve güvenliğini düzenleyen temel kanun 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’dur.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu’nun Uygulama Alanı

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır. Bu Kanunun uygulanmasında; çalışan, kendi özel kanunlarındaki statülerine bakılmaksızın kamu veya özel işyerlerinde istihdam edilen gerçek kişiyi ifade eder.

Fakat, aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler, bu kanunun kapsamı dışında kalırlarlar:

  • Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri,
  • Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri,
  • Ev hizmetleri,
  • Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar,
  • Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

İşveren adına hareket eden, işin ve işyerinin yönetiminde görev alan işveren vekilleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uygulanması bakımından işveren sayılırlar.

Ragıp Karakuş, “İş Hukuku Ders Notu”, s. 105, www.ragipkarakus.com (19.09.2021).

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında