1. Anasayfa
 2. Hukuk Kültür

İpotekli Taşınmaz Mal Nedir ve Nasıl Belirlenir?

İpotekli Taşınmaz Mal Nedir ve Nasıl Belirlenir?

İpotekli taşınmaz mal nedir ve nasıl belirlenir?

İpotekli taşınmaz mal, bir kişinin borcunu ödeyememesi durumunda, banka veya kredi veren kuruluş tarafından teminat olarak alınan taşınmaz maldır. Bu taşınmaz mal, borcun ödenmesi için satılabilir veya başka bir şekilde kullanılabilir. İpotekli taşınmaz mal, borçlu kişi tarafından kullanılmaya devam edilebilir ancak satılamaz veya başka bir şekilde devredilemez.

İpotekli taşınmaz mal, tapu kaydında belirtilir. Tapu kaydında, taşınmaz malın ipotekli olduğu belirtilir ve bu belge, taşınmaz malların satışında veya devirlerinde önemlidir. İpotekli taşınmaz malın değeri, taşınmaz malın piyasa değeri ve alınan kredi miktarına göre belirlenir.

İpotekli taşınmaz malın belirlenmesi, bir hukuk danışmanı tarafından yapılmalıdır. Bu işlem, taşınmaz malın tapu kaydının incelenmesi ve borçlu kişi veya kredi veren kuruluş ile görüşülmesi ile yapılır. İpotekli taşınmaz malın belirlenmesi, birçok hukuki prosedürü içermektedir ve bu nedenle bir hukuk danışmanının yardımı gereklidir.

Sonuç olarak, ipotekli taşınmaz mal, bir borçlu kişinin borcunu ödeyememesi durumunda banka veya kredi veren kuruluş tarafından teminat olarak alınan taşınmaz maldır. Bu taşınmaz mal, tapu kaydında belirtilir ve borçlu kişi tarafından kullanılmaya devam edilebilir ancak satılamaz veya başka bir şekilde devredilemez. İpotekli taşınmaz malın belirlenmesi, bir hukuk danışmanı tarafından yapılmalıdır ve birçok hukuki prosedürü içermektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.