İcra-İflas Hukukunda İflasın Kapanması

İflasın Kapanması

İflasın normal sona erme şekli iflasın kapanmasıdır. Tasfiyenin tatilinde ve basit tasfiyede iflasın kapanmasını iflas dairesi, adi tasfiyede iflas idaresi talep eder.

İflasın kapanması iflas kararı veren Asliye Ticaret Mahkemesinden talep edilir. Mahkeme basit yargılama usulüne göre inceleyip kararını verir.

İflasın kapanması talep edilirken mahkemeye bir son hesap sunulur. Son hesapta bir eksiklik veya yanlışlık tespit edilmesi halinde, Ticaret mahkemesi durumu İcra mahkemesine bildirir ve gereğinin yapılmasını talep eder. İcra mahkemesi iflas idaresine gereğinin yapılması için talimat verir.

İflasın kapanması ile müflisin itibarı kendiliğinden yerine gelmez ayrıca itibarın iadesine karar verilmesi gerekir.

İflasın kapanması kararı da kanun yoluna götürülebilir, yine iflas kararının ilanı usulüne göre ilan edilir ve gerekli yerlere bildirilir

İflas kapandıktan sonra müflise ait bir mal tespit edilmesi halinde, iflas dairesi mala el koyar ve satışını gerçekleştirir. Bu durumda satışa iflas dairesi karar verir ve ister pazarlık ister artırma yoluyla satılabilir. Elde edilen paralar sıra cetvelinde belirlenmiş sıraya göre dağıtımı gerçekleştirilir (255 m.).

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

Youtube Kanalıma Abone olur musunuz? Kanalımda Hukuk Ders İçerikleri yanı sıra çeşitli konularda sohbetler paylaşıyorum arkadaşlarım arasına Abone olarak katılır mısın?

%d blogcu bunu beğendi: