İcra-İflas Hukukunda İflasın Kaldırılması

İcra-İflas Hukukunda İflasın Kaldırılması

İflasın normal sona erme şekli iflasın kapanmasıdır. İflasın kaldırılması bazı olağanüstü durumlarda söz konusu olur. Bu durumlar;

  • Müflisin tüm borçlarının ödenmesi
  • Tüm alacaklıların talebini geri alması
  • Müflisin teklif ettiği konkordatonun tasdik edilmesi

İflasın kaldırılması talebini tüm borçların ödenmesi veya alacaklıların talebini geri alması durumunda müflisin kendisi, konkordatonun tasdik edilmesi halinde ise iflas idaresi gerçekleştirir.

İflasın kaldırılması talebi, iflas kararı veren Asliye Ticaret Mahkemesinden talep edilir. Mahkeme basit yargılama usulüne göre inceleme yapar. Bu karar iflas kararının ilan usulüne göre ilan edilir ve kanun yoluna götürülebilir.

İflasın kaldırılmasına karar verilmesi halinde kişi hiç iflas etmemiş gibi olur ve iflas tüm hüküm ve sonuçlarıyla ortadan kalkar. İflas idaresi bu karar ile sona erer.

İflas kararının kesinleşmesi ile düşmüş olan takipler, iflasın kaldırılması ile yeniden canlanmaz ve yeniden takip başlatılması gerekmektedir.

İflasın kaldırılması, alacakları ve iddiaları bildirme müddetinin bitiminden iflasın kapanmasına kadar talep edilebilir.

 

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

Youtube Kanalıma Abone olur musunuz? Kanalımda Hukuk Ders İçerikleri yanı sıra çeşitli konularda sohbetler paylaşıyorum arkadaşlarım arasına Abone olarak katılır mısın?

%d blogcu bunu beğendi: