1. Anasayfa
 2. 3.Sınıf

Senede Karşı Tanıkla İspat Yasağı / Medeni Usul Hukuku

Senede Karşı Tanıkla İspat Yasağı / Medeni Usul Hukuku

Senede Karşı Tanıkla İspat Yasağı

Senede bağlı olan her çeşit iddiaya karşı savunma olarak ileri sürülen ve senedin hüküm ve kuvvetini ortadan kaldıracak veya azaltacak nitelikte bulunan hukuki işlemler, 2.500 TL den az bir miktara ilişkin olsa bile tanıkla ispat olunamaz. O halde miktarı ne olursa olsun senede karşı ileri sürülen er türlü hukuki işlem iddiasının yine senetle ispatlanması gerekir.

Senette borcun sebebi gösterilmiş olabilir. Senette borcun sebebi gösterilmişse bu sebebin gerçekleşmediğini ileri süren taraf bu iddiasını yine senetle kanıtlamak zorundadır. Senedin karşılıksız hatır için verildiği de ya da boş olarak verilip daha sonra düzenlendiği iddiaları da yine senetle ispat edilmelidir.

Senede karşı senetle ispat kuralı gereğince, senede karşı iler sürülen savunmanın aynı nitelikte bir senetle ispatlanmasına gerek yoktur. Resmi senede bağlı bir alacak adi bir senetle ispat edilebilir. Çünkü adi senetlerle resmi senetler arasında kesin delil olma bakımından herhangi bir fark yoktur.

Senede karşı senetle ispat kuralı sadece senedin tarafları ve külli halefleri tarafından geçerlidir. Senedin tarafları ve külli halefleri dışında kalan üçüncü kişiler, senede karşı ileri sürdükleri iddiaları senetle ispat etmek zorunda değillerdir. Üçüncü kişiler senede karşı muvazaa iddiasını da senetle ispat etmek zorunda değillerdir.

Resmi sicil ve senetlerin hukuki fiil olması halinde her türlü delille yani tanıkla bile ispatlanabilecektir.

Resmi senede karşılık adi senetle ileri sürülebilir. Senede karşı senet zorunluluğu sadece tarafların olduğu durumda söz konusudur. Taraf kavramına halefler de dâhildir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.