Özel Hukuk – Kamu Hukuku Ayrımı

ÖZEL HUKUK – KAMU HUKUKU AYRIMI

Her ne kadar kamu hukuku-özel hukuk ayrımı, Roma hukukundan bu yana dile getiriliyor olsa da unutulmamalıdır ki, hukuk bir bütündür.

Özel hukuk ve kamu hukuku birbirinden kopuk değerlendirilmemelidir. Sadece oluşan durumları ait olduğu alanın özelliklerine göre yorumlamak, uyarlamak gerekir.

Kamu Hukuku

Kamu hukuku, taraflar arasında eşitliğin olmadığı, toplumun menfaatini gözeten devletin hukuki ilişkiye dâhil olduğu hukuk alanıdır.

Özel hukukun aksine, birbirine eşit v kendi menfaatini düşünen iki tarafın arasındaki ilişkilere değil; taraflardan birinin diğeri karşısında sahip olduğu kamu gücü nedeniyle eşitsizliğin kendi lehine bozulduğu ve kendi menfaatinden ziyade toplumun menfaatine hareket ettiği ilişkilere ilişkindir.

Kamu Hukukunun Temel Kavramı – Devlet

Devlet Kavramı

Devleti aşağıdaki 3 temel öğe oluşturur:

1. Ülke
2. İnsan Topluluğu
3. Egemenlik

Devlet, belli bir ülke üzerinde yerleşmiş, zorlayıcı yetkiye sahip bir üstün iktidar tarafından yönetilen bir insan topluluğunun meydana getirdiği siyasal kuruluştur. Ancak devlet sadece ne insan topluluğudur ne sadece iktidardır. Bunların ötesinde gözle görülüp elle tutulamayan soyut bir kavramdır.

Devletin Temel Amaç ve Görevleri

Anayasa Kavramı

Anayasa Md. 5: Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.