1. Ana Sayfa
  2. Hukuk Kültür

Yasal Temsilci Kimler İçin Atanabilir?

Yasal Temsilci Kimler İçin Atanabilir?

Yasal Temsilci Kimler İçin Atanabilir?

Yasal temsilci, bir kişinin hukuki işlemlerinde onu temsil eden ve yasal sorumluluğunu üstlenen kişidir. Türkiye’de yasal temsilci kimler için atanabilir ve hangi durumlarda bu atama yapılır? Bu konuya bir göz atalım.

  1. Ergin Olmayanlar İçin

Ergin olmayanlar (18 yaşından küçükler), yasal temsilciye ihtiyaç duyarlar. Bu durumda, yasal temsilci genellikle anne, baba veya vasi olarak atanır. Ancak, anne, baba veya vasi yoksa, mahkeme tarafından bir yasal temsilci atanabilir.

  1. Yasal Yetkisi Olmayanlar İçin

Bazı durumlarda, bir kişi yasal olarak bir işlem yapmak için yeterli yetkiye sahip değildir. Örneğin, bir şirketin yöneticisi olmayan bir çalışan, şirketi temsil etmek için yasal olarak yetkili değildir. Bu durumda, şirketin yöneticisi veya yetkili bir kişi yasal temsilci olarak atanabilir.

  1. Yurtdışında Yaşayanlar İçin

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları veya yabancılar, Türkiye’de hukuki işlemler yapmak istediklerinde yasal temsilciye ihtiyaç duyarlar. Bu durumda, bir avukat veya noter yasal temsilci olarak atanabilir.

  1. Hukuki İşlemleri Yapamayanlar İçin

Bazı kişiler, sağlık sorunları veya diğer nedenlerle hukuki işlemleri yapamazlar. Bu durumda, yasal temsilci atanabilir. Örneğin, bir kişi kendi işlerini yönetemiyorsa, vasi atanabilir.

  1. Şirketler İçin

Şirketler, yasal temsilciye ihtiyaç duyarlar. Şirketlerin yasal temsilcisi genellikle yönetim kurulu başkanı veya yetkilendirilen bir yöneticidir.

Sonuç olarak, yasal temsilci bir kişinin hukuki işlemlerinde onu temsil eden ve yasal sorumluluğunu üstlenen kişidir. Yasal temsilci, ergin olmayanlar, yasal yetkisi olmayanlar, yurtdışında yaşayanlar, hukuki işlemleri yapamayanlar ve şirketler için atanabilir. Bu atama, mahkeme veya yetkili bir kurum tarafından yapılabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında