1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Vergi Usul Kanununda Süreleri Uzaması (Zor Durum, Ölüm, Özel Durumlar)

Vergi Usul Kanununda Süreleri Uzaması (Zor Durum, Ölüm, Özel Durumlar)

Vergi Usul Kanununda Süreleri Uzaması (Zor Durum, Ölüm, Özel Durumlar)

 

Zor Durum

VUK 17. maddesine göre zor durumda olmaları nedeniyle vergi işlemleri ile ilgili ödevleri süresi içinde yerine getiremeyecek olanlara yasal sürenin bir katını, yasal sürenin bir aydan az olması halinde bir ayı geçmemek üzere Maliye Bakanlığınca uygun bir süre verilebilir.

Süre talebinde bulunanların yasal süre dolmadan idareye başvurmaları ve idarenin de gösterilen mazereti kabul etmesi gerekir. Ayrıca sürenin uzatılması halinde kamu alacağı tehlikeye girmemelidir. Örneğin, annesinin ağır hastalanması yükümlü yönünde mücbir sebep sayılmasa da Maliye Bakanlığınca zor durum sayılabilecektir.

 

Ölüm

VUK 16. maddesine göre, vergi yasalarında hüküm bulunmayan hallerde, ölüm dolayısıyla mirasçılara geçen ödevlerin yerine getirilmesinde bildirme, beyanname verme sürelerine 3 ay eklenir. Mirası red süresi ile uyum kurmak amacıyla kabul edilmiş bir hükümdür.

 

Özel durumlar

Örneğin, VUK arama ile ilgili 144. maddesine göre arama sonucunda defter ve belgelerin alıkonduğu tarihten vergi beyannamesinin verileceği tarihe kadar olan süre bir aydan az ise beyanname verme süresi kendiliğinden bir ay uzar ve ek süre bu sürenin sonunda başlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında