1. Anasayfa
 2. 3.Sınıf

İstanbul Üniversitesi – Vergi Hukuku Ders Notu

İstanbul Üniversitesi – Vergi Hukuku Ders Notu

Vergi hukukunun temel ilke, kavram ve kurumlarının yer aldığı bu kitapta, öğrencilerin vergi hukuku alanında başlangıç düzeyinde bilmeleri gereken konular vergi hukuku doktrini, mevzuat ve kısmen de yargısal içtihatlar üçgeninde sistematikleştirilerek sunulmaktadır.

Kitapta izlenen amaç, okurun “genel vergi hukuku” alanında belli bir donanıma sahip kılınması ve böylece ileride karşılaşacağı vergi ile ilgili soru ve sorunlara bilimsel bir yaklaşımda bulunarak çözüm üretmesini sağlayacak asgari donanıma sahip olmasını sağlamaktır. Genel vergi hukuku alanında elde edilen bu donanım vergi sistemi analizlerine de zemin hazırlayacaktır.

Kitap, vergi ve vergilendirme ile ilgili teorik konular, vergi hukukuna ilişkin anayasal ilkeler, vergi usul hukukunun ana hatları, değerleme ve amortisman hukuku, vergi idaresi ve vergi denetim hukuku, kamu icra hukuku, vergi ceza hukuku ve vergi yargılaması hukuku konularının incelendiği on dört bölümden oluşmaktadır.

Şüphesiz ki bir rehber niteliğindeki bu kitap da diğer kitaplar gibi tek başına yeterli değildir. Bu nedenle başka kitap, makale, kanun şerhleri gibi eserler ile güncel gelişmelerin de olabildiğince takip edilmesi, konulara hâkimiyetin artmasına önemli katkılarda bulunacaktır. Bu eserin tüm öğrencilere ve konuya ilgi duyanlara yararlı olmasını dilerim.

Prof. Dr. Salim Ateş OKTAR

Ders Notu İçin Tıklayınız.

Vergi Hukuku Diğer Ders Notları İçin Tıklayınız.

Diğer Test, Pratik ve Sınav Soruları İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.