1. Anasayfa
 2. 1.Sınıf

Hukuken Tüzel Kişilerin Yerleşim Yeri Neresidir?

Hukuken Tüzel Kişilerin Yerleşim Yeri Neresidir?

Tüzel Kişilerin Yerleşim Yeri – TMK Md. 51

Tüzel kişilerde gerçek kişiler gibi bir yerleşim yeri edinmek zorundalardır. Tüzel kişilerin yerleşim yeri kuruluş belgesinde başka bir hüküm bulunmadıkça işlerinin yönetildiği yerdir. (TMK Md. 51)

Bir başka ifadeyle tüzel kişilerin yerleşim yeri bütün iş ilişkilerinin toplandığı, üçüncü şahıslar ile ilişkiye girilmesi ve işlevlerde bulunabilmesi açısından zorunlu olan kararlarının alındığı ve yerine getirildiği yerdir.

Yine tüzel kişilerin yerleşim yeri, dış ilişkilerine, teşkilatına ve amacına göre tüzel kişinin sürekli merkezi olarak görülen yerdir.

Tüzel kişinin işlerinin yönetildiği yer ile günlük yönetim işlerinin görüldüğü yer nakşedilmektedir.

Türk Medeni Kanunu Md. 51’in ifadesinden tüzel kişinin esas yerleşim yerinin işlerinin yönetildiği yer olduğu anlamı çıkmaktadır. Ancak bu yer ikinci bir unsur olarak değerlendirilir. Zira tüzel kişinin ana statüsünde yerleşim yerinin belirtilmesi kanunla getirilmiş olan bir zorunluluk olduğundan TMK Md. 51’in uygulama alanı oldukça daralmıştır.

TMK Md. 51 kuruluş belgesinde yerleşim yerlerinin belirtilmemiş olması halinde, bu eksiklik tamamlanıncaya kadar veya tamamlanmadığı sürece uygulama alanı bulacak ve böylece kişiler hukukunda kabul edilen “yerleşim yerinin zorunluluğu ilkesi” açısından önemli bir işlevi yerine getirecektir. (TMK Md. 51 – Gerekçe)

Tüzel kişinin merkezi denildiğinde bu yer kural olarak idare merkezi olarak anlaşılmaktadır. Tüzel kişinin merkezi/idare merkezi ve yerleşim yeri kural olarak statülerinde gösterilen yerdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.