1. Ana Sayfa
  2. 2.Sınıf

Haksız Fiil Sorumluluğunun Düzenlenmesindeki Eğilimler

Haksız Fiil Sorumluluğunun Düzenlenmesindeki Eğilimler
+ -

Haksız Fiil Sorumluluğunun Düzenlenmesindeki Eğilimler

a. Kusur Esası: Bir kimseyi bir fiilinden doğan zararı tazminle yükümlü kılabilmek için o kimsenin kusurlu olması aranmalıdır.

b. Sebep Olma Esası: Bir kimse, ister kusurlu olsun, ister kusuru bulunmasın başkasına verdiği zararı tazmin etmelidir. Objektif sorumluluk veya sebep sorumluluğu da denir.

c. Tehlike Esası: Başkaları için tehlike arz eden işlere girişenler, bunun doğuracağı zararlara katlanmalıdırlar.

d. Kontrol ve Yararlanma Alanı Esası: Buna göre bir kimsenin, özel bir tehlike yaratmasa dahi, kontrolü alanındaki kişilerden veya mallardan yararlanmasına karşılık, bunların yol açtığı zararı da yüklenmesi gerekir.

e. Hakkaniyet Esası: Bu sorumluluktan maksat, bir kimsenin kusursuz sorumlu tutulması için diğer gerekçeler söz konusu olmamasına rağmen hakimin, takdir yetkisine dayanarak hakkaniyet gerektiriyorsa sorumluluğu kabu edebilmesidir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

f. Fedakarlığın Denkleştirilmesi Esası: Bazı durumlarda, zarar verici davranışta hukuka aykırılığı önleyen bir sebep bulunmasına rağmen, zarara katlanacak kişiye yükletilen fedakarlığa karşılık, davranışı hukuka aykırı olmayan failin, mağdurun zararını tazmin etmesi, fedakarlığın denkleştirilmesi esası ile açıklanmaktadır.

 

Ders Notları için Tıklayınız

Test, Pratik, Sınav Soruları İçin Tıklayınız

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında