Hak Nedir? Hukuken Haklar Nasıl Korunur?
  1. Ana Sayfa
  2. Hukuka Giriş

Hak Nedir? Hukuken Haklar Nasıl Korunur?

Hak nedir?

“Hukukça korunan ve bundan yararlanılması sahibinin ya da temsilcisinin iradesine bağlı bulunan toplum çıkarı ile sınırlı çıkar”dır.

Hakların Korunması

1-)Hak Sahibinin Eliyle Korunması

a. Meşru Müdafaa
b. Zaruret Hali
c. Kuvvet Kullanarak Koruma

2-)Hakkın Devlet Eliyle Korunması

a. Dava Yoluyla Koruma

1. Meşru Müdafaa(Haklı Savunma)

Bir kimsenin kendisinin veya bir başkasının şahsına veya malvarlığına karşı yapılan hukuka aykırı ve devam eden bir saldırıyı bertaraf etmek için, saldıran kişiye karşı kuvvet kullanması veya başka bir yolla karşılık vermesidir.

Meşru müdafaa sayılabilmesi için;

1. Saldırı halen devam ediyor olmalı,
2. Saldırır hukuka aykırı olmalı,
3. Saldırıyı önlemek için yapılmalı,
4. Ölçülü olmalı.

Örneğin, bir kimse kişilik haklarını veya malları üzerindeki haklarını haksız bir tecavüzden korumak için yaptığı savunma.

Kanunların tanımı yoktur.(Özel Hukuk Çerçevesinde)

2. Zaruret(Iztırar – Zorda Kalma)

Bir kişinin malını ve canını tehlikeden korumak için üçüncü bir kişinin canına veya malına zarar vermesidir. Örneğin; Köpekten kaçarken komşunun kapısını kırma.

Zaruret halinde cezai bakımdan bir sorumluluk söz konusu değildir. Ancak özel hukuk bakımından verilen zararın hakkaniyete uygun olarak tazmin edilmesi gerekir.

3. Kuvvet Kullanma

Haksız bizzat alma, kural olarak modern düşüncenin benimseyeceği ve kabul edebileceği bir yol değildir. Çünkü bizzat hak alma yolunda hak sahibi, hakkını kuvvete başvurarak elde ettiği içindir ki, fiziki olarak kuvvetli olanlar daima hakkını alabilir fakat zayıf ve güçsüzler haklarını elde etmekte başarılı olamazlar. Bu durum eşitsizliğe neden olur. Gerek özel hukukta, gerek kamu hukukunda genel kural böyle olmakta beraber, hukuk düzeni istisnai bazı hallerde hak sahibinin, hakkını bizzat korunmasına imkân vermektedir.

Kuvvet Kullanma: Başka bir yol kalmadığı zaman kişinin kuvvet kullanarak hak aramasıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında