Devletin Yükümlülükleri / İş Hukuku
  1. Ana Sayfa
  2. 4.Sınıf

Devletin Yükümlülükleri / İş Hukuku

Devletin Yükümlülükleri

İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması noktasında Devletin de birtakım yükümlülükleri söz konusudur. Bu noktada, gerekli mevzuatın oluşturulması ve gerekli kurumsal yapının oluşturulması Devletin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin temel yükümlülükleridir. Devlet, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin denetimi yapmakla da yükümlüdür.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerinin uygulanmasının izlenmesi ve teftişi, iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapmaya yetkili Bakanlık iş müfettişlerince yapılır.

İş müfettişleri, işyerlerini ve eklentilerini, işin yürütülmesi tarzını ve ilgili belgeleri, araç ve gereçleri, cihaz ve makineleri, ham ve işlenmiş maddelerle, iş için gerekli olan malzemeyi, gerektiği zamanlarda ve çalışanların yaşamına, sağlığına, güvenliğine, eğitimine, dinlenmesine veya oturup yatmasına ilişkin tesis ve tertipleri her zaman görmek, araştırmak, incelemek ve bu kanunla suç sayılan eylemlere rastlandığı zaman İş Teftişi Tüzüğü’nde açıklanan şekillerde bu halleri önlemek yetkisine sahiplerdir.

Ragıp Karakuş, “İş Hukuku Ders Notu”, s. 111, www.ragipkarakus.com (19.09.2021).

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında