1. Ana Sayfa
  2. Finansal Muhasebe

Bilanço Denklemi Nedir?

Bilanço Denklemi Nedir?

BİLANÇO DENKLEMİ NEDİR?

Bilançonun iki tarafı vardır. İşletmeler, faaliyetlerini sürdürmek ve amaçlarına ulaşabilmek için çeşitli maddi ve maddi olmayan varlıklar edinirler. Bu varlıkları edinirken ya kendi paralarını (öz kaynak) kullanırlar, ya da borç (yabancı kaynak) alırlar. İşte, hem elde ettikleri varlıkları hem de bu varlıkları elde etmek için kullandıkları kaynakları bilanço üzerinde gösterirler. Bu yüzdendir ki bilançolar iki farklı taraftan oluşur.

İşletmenin ekonomik faaliyetlerini sürdürebilmeleri için çeşitli varlıklara sahip olmaları gerekir. Bu varlıklar, işletmelerin sahip oldukları para, menkul, gayrimenkul, stoklar iştirakler, telif hakları ve her türlü alacaklarından oluşur. Bu varlıklar vadelerine göre kendi arasında “Dönen Varlıklar” ve “Duran Varlıklar” olarak ikiye ayrılırlar. İşletmelerin sahip olduğu bu varlıklar (mevcutlar) ve hak ettikleri alacaklar bilançonun sol tarafında gösterilir. Bu sol tarafın adına da “Aktif” denir.

İşletmenin varlıklarının kaynağı ya bizzat işletmenin sahibi tarafından sağlanır ya da işletme sahibi tarafından sağlanamayan kısım için borçlanılır. Kaynağın işletme sahibi tarafından sağlanan kısmına “Özkaynak”, diğer borçlanılan kısmına ise “Yabancı Kaynaklar” adı verilir. Bu yabancı kaynaklar da, vadelerine göre kısa ve uzun olmak üzere kendi aralarında ikiye ayrılırlar. İşletmenin bütün bu kaynakları bilançonun sağ tarafında takip edilir. Bu sağ tarafın adına da “Pasif” denir.

Bilançolarda unutulmaması gereken en önemli olay, bilançonun sol tarafındaki parasal tutarlarının toplamı ile sağ tarafındaki parasal tutarlarının toplamlarının birbirine eşit olmasıdır. Diğer bir deyişle, Aktif toplam ile Pasif toplamın birbirine eşit olması gerekir. Bilanço eşitliği olarak adlandırılan bu eşitlik aşağıdaki şekillerde yazılabilir.

Bu eşitliğin sağlanması veya bilanço toplamının değişmemesi için gerekli olan dört temel kural vardır. Bunlar;

  • Aktif hesaplardan birinin artması diğerinin azalması
  • Hem aktifteki hem de pasifteki hesaplarda artış olması
  • Hem aktifteki hem de pasifteki hesaplarda azalış olması
  • Pasif hesaplardan birinin artması diğerinin azalması
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında