1. Anasayfa
 2. Hukuk Kültür

Avukatlık Mesleği Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Avukatlık Mesleği Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Avukatlık Mesleği Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Avukatlık mesleği, hukuk sistemlerinin ortaya çıktığı tarihten beri var olan bir meslektir. Tarihte, avukatlık mesleği ilk olarak Roma Hukuku’nda ortaya çıkmıştır. Roma’da avukatlar, hukuki konulara ilişkin danışmanlık yapmak ve yargılamalarda temsil etmek için görevlendirilmiştir.

Orta Çağ’da, avukatlık mesleği kilise mahkemelerinde de yaygın hale gelmiştir. Kilise mahkemelerinde, avukatlar, evlilik ve aile hukuku gibi konularda danışmanlık yapmıştır.

Modern avukatlık mesleği ise, İngiltere’de ortaya çıkmıştır. İngiltere’de avukatlık mesleği, 16. yüzyılda hukuk fakültelerinin açılmasıyla birlikte gelişmiştir. Hukuk fakülteleri, avukatların eğitim alabileceği ve mesleklerini icra edebileceği bir alan oluşturmuştur.

Bugün, avukatlık mesleği dünya genelinde kabul gören bir meslektir. Avukatlar, hukuk sistemleri içinde yargılamalarda müvekkillerini temsil ederler ve hukuki konularda danışmanlık yaparlar. Avukatlar, yargılamalar sırasında müvekkillerinin haklarını savunur ve adil bir yargılama süreci sağlarlar.

Sonuç olarak, avukatlık mesleği tarihte Roma Hukuku’nda ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelişerek gelmiştir. İngiltere’de hukuk fakültelerinin açılmasıyla birlikte modern avukatlık mesleği ortaya çıkmıştır. Bugün, avukatlık mesleği dünya genelinde kabul gören bir meslektir ve hukuk sistemleri içinde önemli bir role sahiptir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.