1. Ana Sayfa
  2. Borçlar Hukuku (Özel)

Alıcının Satılanın Ayıpları Sebebiyle Sözleşmeden Dönmesi ve Hükümleri

Alıcının Satılanın Ayıpları Sebebiyle Sözleşmeden Dönmesi ve Hükümleri

Alıcının Satılanın Ayıpları Sebebiyle Sözleşmeden Dönmesi ve Hükümleri

                Sözleşmeden dönme hakkı ve kapsamı : Sözleşmeden dönme hakkı doğrudan doğruya dava açmak suretiylede kullanılabilir. Dönme ister dava yoluyla ister dava dışındaki bir irade açıklamasıyla yapılmış olsun sonuç aynıdır; Sözleşme, geriye etkili olarak ortadan kalkar.

                Satılanın alıcıya yüklenebilen bir sebeple yok olması durumunda sözleşeden dönme hakkının kullanılması : TBK m. 228/1’in hükmü, satılanın kendi ayıpları sebebiyle ya da beklenmeyen bir halden veya mücbir sebepten dolayı yok olması durumunda, alıcının, satılanı geri vermesinin imkansızlaşmasına rağmen, sözleşmeden dönme hakkını kullanabilmesini vermiştir.

                Alıcı, elinde ne kalmışsa onu geri vererek satıcıdan ödediği satış bedelini geri vermesini isteyebilecek yada henüz ödenmemişse satış bedelini ödeme borcundan kurtulacaktır.

                “Satılanın beklenmedik hal yada mücbir sebepten dolayı yok olması veya ağır hasar görmesi” durumunda da alıcı, satıcıya karşı sözleşmeden dönme hakkını kullanabilecektir. Bu kural satılanın yarar ve hasarın satılanın zilyetliğinin devriyle alıcıya geçmesi yolundaki prensibin istisnası niteliğindedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında