1. Ana Sayfa
  2. 2.Sınıf

Zincirleme Suç (Müteselsil Suç) Hükümleri ve Örnekler

Zincirleme Suç (Müteselsil Suç) Hükümleri ve Örnekler
+ -

Zincirleme Suç ( Müteselsil Suç )

Bir suç işlemek kararı kapsamında değişik zamanlarda bir kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlenmesi halinde zincirleme suç ortaya çıkar. Faile tek ceza verilir ancak cezası artırılır.

Madde 43 – (1) Bir suç işleme kararının icrası kapsamında, değişik zamanlarda ( ARADAKİ ZAMAN ÇOK UZUN OLMAMALIDIR ) bir kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlenmesi durumunda, bir cezaya hükmedilir. Ancak bu ceza, dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılır.

Bir suçun temel şekli ile daha ağır veya daha az cezayı gerektiren nitelikli şekilleri, aynı suç sayılır. Mağduru belli bir kişi olmayan suçlarda da bu fıkra hükmü uygulanır.

(2) Aynı suçun birden fazla kişiye karşı tek bir fiille işlenmesi durumunda da, birinci fıkra hükmü uygulanır.

(3) Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, ve yağma suçlarında zincirleme suç hükümleri uygulanmaz.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Suçun mağduru aynı olmalıdır. Aynı suç ( basit veya nitelikli hal ) işlemek düşüncesi olacaktır. Bu şartların yanında iki suç arasında uzun zaman geçmemiş olacaktır.
Bir hareketle birden fazla kimseye karşı suç işlenmiş ise yine zincirleme suç hükümleri uygulanır.

Örn: Üç kişiye birden hakaret edilmesi. Kusurlu araç kullanarak birden fazla kimsenin taksirle yaralanması durumlarında tek bir hareket ve fakat birden fazla mağdur vardır.

Örn: Bir kasiyerin belirli aralıklarla kasadan para çalması durumunda aynı suç işleme kararından ( hırsızlık amacı ) hareketle farklı zamanlarda hırsızlık yapılmıştır. Ancak bu durumda tek bir suç oluşacak ve tek ceza verilecek fakat ceza artırılarak verilecektir.

Zincirleme suç zincirin kesildiği anda ( SON SUÇ İŞLENDİĞİ ANDA ) işlenmiş sayılır. Yani son netice gerçekleştiği anda gerçekleşmiş sayılır. Oysa mütemadi suç netice kesintiye uğradığı anda işlenmiş sayılıyordu.

Örn: A mağdur M ye karşı söz atmış ve aradan 6 Ay geçtikten sonra iki kez yine söz atmış bu durumda zincirleme suç oluşmayacaktır. Çünkü aradan geçen zaman çok uzundur. Bu halde iki ayrı cinsel taciz suçu söz konusudur. Oysa A her gördüğünde ( 2-3 günde bir ) söz atmış olsa idi zincirleme suç olurdu. Tek suç ve tek ceza söz konusu olurdu. Ancak uzun zaman geçtikten sonra artık zincirleme suçtan söz edilemez.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında