“ZEKAYA İNANMIYORUM” AZİZ SANCAR KİMDİR? (BİYOGRAFİ)
  1. Ana Sayfa
  2. YouTube

“ZEKAYA İNANMIYORUM” AZİZ SANCAR KİMDİR? (BİYOGRAFİ)

0

2015 Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi olan, Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. DNA onarımı, hücrelerin nasıl çalıştığı ve kanser hücrelerinin nasıl oluştuğu konularında çalışan Aziz Sancar, 33 kitap ve 300’e yakın makale yazmıştır. Ayrıca çalıştığı konularla ilgili Nobel dahil birçok ödüle layık görülmüştür. İşte Prof.Dr. Aziz Sancar’ın Mardin’den Amerika’ya uzanan başarı öyküsü.

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 tarihinde Mardin’de dünyaya gelmiştir. Yedi kardeşi ve çiftçilikle geçinen bir ailesi vardır. Aile, çocuklarını okutmak için ellerinden geleni yapmıştır. Sancar, 7 yaşına kadar tek bir ayakkabı ile okula gitmiş ve çocukluğunun büyük bir kısmını çobanlık yaparak geçirmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Mardin’de tamamlayan Aziz Sancar, Lise yıllarında futbolla ilgilendi, ancak son sınıfta futbolcu olmaktan vazgeçerek yüksek öğrenimine devam etmek üzere İstanbul’a gitti.1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine başlamıştır. Üniversiteyi birincilikle bitirmeyi başarmış ve ardından memleketinde bir sağlık ocağında iki yıl boyunca doktor olarak çalışmıştır. Daha sonra NATO- TÜBİTAK bursu ile eğitim almak için Amerika’da bulunan Johns Hopkins’e ve University of Teksas in Dallas’a gitmiştir. Sancar, danışmanı ile fotoliyaz olarak adlandırılan bir geni klonlamış ve genetik mühendisliği ile bakterilerde çok yüksek oranlarda çoğaltmıştır. Bu genin kodladığı enzim, ultraviyole ışıkları ile zarar görmüş DNA’nın onarımını yapmaktaydı. Bu çalışma, Aziz Sancar’ın master ve doktora derecesi almasını sağlamıştır.   DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü.

Bilim adamı kimliğinin yanı sıra sosyal ve duyarlı bir kişiliğe sahib olan Aziz Sancar ABD’de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla eşiyle birlikte Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nı kurarak ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde “Carolina Türk Evi” isimli bir öğrenci misafirhanesi açtı.

Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır.. Ödül, İsveç Kralı XVI. Carl Gustaf tarafından takdim edildi. Sancar “beni ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı eğitim devrimidir. Dolayısıyla bu ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Anıtkabir Müzesi’dir” diyerek Nobel Ödülü ile madalya ve sertifikasını Anıtkabir’e teslim etmiştir.[19] Ödül, Anıtkabir’deki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde kendisine ayrılan özel alanda sergilenmektedir.
 

Başarısını zekasına değil de çalışmasına bağlayan Aziz Sancar, bilime olan katkılarıyla ve güçlü vefa duygusuyla gençlerin ve araştırmacıların ufkunu açmıştır. Hepimiz için gurur verici bir rol model olan Prof. Dr. Aziz Sancar’a bilime ve insanlığa olan katkılarından dolayı müteşekkiriz.

Prof.Dr Aziz Sancar’ın kısa bir biyografisini sizlerle paylaştık. Başkaca biyografiler için kanalımıza abone olarak takipte kalabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap