1. Ana Sayfa
  2. Seçmeli Dersler

Siyasi Tarih Ders Notu

Siyasi Tarih Ders Notu
6

Siyasi Tarih Ders Notu

Siyasi tarih, devletlerden, devletlerin ortaya çıkışından, değişme, gelişme, yıkılışlarından ve devletler arasındaki siyasal ve bir dereceye kadar ekonomik ilişkilerinden söz eden tarih disiplinidir. Bu disipline özellikle Batı’da uluslararası ilişkiler tarihi de denmektedir. Siyasi Tarih ile Siyaset Tarihini ya da “Türk Siyasal Hayatı Tarihi”ni birbirine karıştırmamak gerekir.

Genel olarak baktığımızda “siyasi tarih” terimi Türkçede iki kavramı içermektedir:

  1. Devletlerin kuruluşlarını, geçirdikleri değişiklikleri, gelişmelerini, devlet içindeki insanların, sınıfların, grupların birbirleriyle çatışmalarını ve devletlerin genel dünya tarihi ve dünya devletler mozaiği içindeki yer ve önemini inceleyen siyasi tarih. Buna İngilizce’de “political history” denilmektedir.
  2. Bağımsız devletlerin, yani uluslararası sistemin temel birimlerinin birbirleriyle olan ilişkilerinin tarihini inceleyen siyasi tarih. Buna İngilizce’de “diplomatic history” denilmektedir.

Bir tarih çalışmasının, siyasi tarih disiplinine ait olup olmadığını anlamanın yolu, kaynakçasına bakmaktır. Siyasi Tarih çalışmalarının en temel kaynağı, arşiv belgeleridir. Bu bağlamda, Dış işleri Bakanlığı Arşivleri henüz açılmadığından, Türkiye’de siyasi tarih çalışması yapanlar genellikle yabancı ülkelerin arşivlerinde araştırma yapmak zorunda kalırlar.

 

Ders Notu:

Siyasi Tarihi Ders Kitabı_20171126235809

İyi Çalışmalar…

Diğer Sınıfların Ders Notları İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorumla-Yargı Dağıt

Yorumlar (6)

  1. aramalarım sonunda buraya geldim ve kesinlikle işime yarayan bir makale oldu. teşekkür ederim

  2. gerçekten çok yararlı bi konu teşekkürler

  3. gerçekten çok yararlı bi konu teşekkürler

  4. Gerçekten detaylı ve güzel anlatım olmuş, Elinize sağlık hocam.

  5. Harika bir paylaşım, özellikle konunun önemli detayları oldukça net bir şekilde açıklanmış. İnsanları çeşitli karmaşık anahtar kelimelerle yormak yerine, okumaktan keyif alacağı içerikler her zaman daha iyidir. Kaliteli paylaşım adına teşekkür eder, paylaşımlarınızın devamını sabırsızlıkla beklerim.

  6. Verdiginiz bilgiler için teşekkürler , güzel yazı olmuş

Sizin bu konudaki yorumunuz nedir?