Siyasi Tarih Ders Notu
  1. Ana Sayfa
  2. Seçmeli Dersler

Siyasi Tarih Ders Notu

0

Siyasi Tarih Ders Notu

Siyasi tarih, devletlerden, devletlerin ortaya çıkışından, değişme, gelişme, yıkılışlarından ve devletler arasındaki siyasal ve bir dereceye kadar ekonomik ilişkilerinden söz eden tarih disiplinidir. Bu disipline özellikle Batı’da uluslararası ilişkiler tarihi de denmektedir. Siyasi Tarih ile Siyaset Tarihini ya da “Türk Siyasal Hayatı Tarihi”ni birbirine karıştırmamak gerekir.

Genel olarak baktığımızda “siyasi tarih” terimi Türkçede iki kavramı içermektedir:

  1. Devletlerin kuruluşlarını, geçirdikleri değişiklikleri, gelişmelerini, devlet içindeki insanların, sınıfların, grupların birbirleriyle çatışmalarını ve devletlerin genel dünya tarihi ve dünya devletler mozaiği içindeki yer ve önemini inceleyen siyasi tarih. Buna İngilizce’de “political history” denilmektedir.
  2. Bağımsız devletlerin, yani uluslararası sistemin temel birimlerinin birbirleriyle olan ilişkilerinin tarihini inceleyen siyasi tarih. Buna İngilizce’de “diplomatic history” denilmektedir.

Bir tarih çalışmasının, siyasi tarih disiplinine ait olup olmadığını anlamanın yolu, kaynakçasına bakmaktır. Siyasi Tarih çalışmalarının en temel kaynağı, arşiv belgeleridir. Bu bağlamda, Dış işleri Bakanlığı Arşivleri henüz açılmadığından, Türkiye’de siyasi tarih çalışması yapanlar genellikle yabancı ülkelerin arşivlerinde araştırma yapmak zorunda kalırlar.

 

Ders Notu:

Siyasi Tarihi Ders Kitabı_20171126235809

İyi Çalışmalar…

Diğer Sınıfların Ders Notları İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap