Kolluk Makamı ve Kolluk Personeli Ayrımı

KOLLUK MAKAMI – KOLLUK PERSONELİ AYRIMI

Kolluk makamı: Kolluk işlemi yapmaya yetkili makamdır. Merkezi idarede; Bakanlar Kurulu, İç işleri bakanı, vali, kaymakam; yerel yönetimlerde belediye encümeni, belediye başkanı kolluk makamına örnek oluşturur.

Kolluk personeli: Kolluk işlemini, kolluğa tanınan re’sen icra yetkisi kapsamında maddi dünyada sonuçlar meydana getirmekle görevli personeldir. Emniyet Teşkilatı Kanunu’na göre polis ve jandarma kolluk personeline örnek teşkil eder. Kolluk personellerinden polis; üniformasız ve silahsız olabilirken; jandarma her durumda silahlı ve üniformalıdır.

Özetle kolluk makamı işlemi yapar; kolluk personeli makamın yaptığı işlemi gerçekleştirir.

Kolluk personeli olan jandarmanın faaliyetleri; eğer kolluk faaliyetini yerine getirdiği sırada bir zarara yol açmışsa mağdurlar davayı İçişler Bakanlığı’na karşı genel idari yargıda açacaklar. Askeri eğitim, atama, yükselme, özlük haklarıyla ilişkili bir konu olduğunda dava Milli Savunma Bakanlığı’na karşı askeri idari yargıda açılacaktır.

Özel güvenlik: Şirketleşme sonucunda ortaya çıkan bir sektördür. Belli eğitimleri alıp, belirli şartları taşıyanlar özel güvenlik görevlisi olabilmekteler. Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu’nun 1. maddesine göre özel güvenlik, kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyettedir. Yani özel güvenlik, kolluk personelinin dışındadır; zira toplumun değil bireylerin özel güvenliğini sağlamaya çalışmaktadır.

‒ Genel yetkileri: Kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyalarını x-ray cihazından geçirme, kişileri duyarlı kapıdan geçirme.

‒ Özel yetkileri: Toplantı, konser ve toplu ulaşım tesislerinde (otobüs terminali, hava alanı) gibi faaliyetlerde kimlik sorma. Acil risk anlarında konuta girme. (Örneğin yangın)

‒ Silah bulundurma ve taşıma yetkisi: Ancak özel toplantı, sahne gösterisi vb. etkinlerde silahlı görev yapamazlar. Hangi koruma ve güvenlik hizmeti için ne miktar ve özellikte ateşli silah bulundurulabileceği komisyon tarafından belirlenir. (Özel Güvenlik Hizmetleri K. Madde 8)

Özel güvenlik faaliyetleri, yetkilerini görev alanı ve görev yeri içinde kullanılır. Özel güvenlik hizmeti, olmaması gerekirken bazı alanlarda kolluğun yerini almıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.