İdare Hukuku Rejimleri Nelerdir?

İDARE HUKUKU REJİMLERİ

İdare Hukuku, idarenin hukukundan farklıdır, idarenin hukuku idarenin özel hukuka tabi uygulamalarını da kapsarken idare hukuku kamu hukuku ile sınırlıdır ve idarenin hukuku-idare hukuku ayrımına dikkat edilmelidir. İdare hukukunun uygulanmasında ise iki sistem söz konusudur. Bunlar:

– Adli Rejim (Anglo-Sakson Sistemi); idare hukukunun uygulanmasında idareye uygulanacak ayrı hukuk dalının bulunmayışı ve bu hukuk rejimini hayata geçiren ayrı bir yargı kolunun bulunmayışını anlatır.

– İdari Rejim (Kıta Avrupası Sistemi); bu sistemde ise hem idareye uygulanan ayrı hukuk dalının hem de bu hukukun uygulandığı ayrı yargı kolunun (örgütünün) bulunması söz konusudur. Türkiye’de benimsenen rejim idari rejimdir çünkü hem idareye uygulanan ayrı bir hukuk dalı olarak idare hukuku hem de bu hukuk dalını uygulayan Danıştay altında örgütlenmiş diğerlerinden ayrı bir idari yargı kolu bulunmaktadır.

Aradığınızı Aşağıdaki Arama Motoruna Yazabilirsiniz

Youtube Kanalıma Abone olur musunuz? Kanalımda Hukuk Ders İçerikleri yanı sıra çeşitli konularda sohbetler paylaşıyorum arkadaşlarım arasına Abone olarak katılır mısın?

%d blogcu bunu beğendi: