Einstein Gibi Düşünmek, Einstein’ın En Mutlu Olduğunu Söylediği An
  1. Ana Sayfa
  2. YouTube

Einstein Gibi Düşünmek, Einstein’ın En Mutlu Olduğunu Söylediği An

0

Teorik fizikçi Robbert Dijkgraaf, Princeton Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda ‘’Faydasız bilgilerin faydası‘’ kitabının yazarı. Bu video Robbert Dijkgraaf, Einstein’ın nasıl düşündüğünü ve dünyayı, diğer bilim insanlarından nasıl farklı gördüğünü anlatıyor.

Robbert Dijkgraaf’a göre;

’Einstein gerçek bir dahiydi ve bir bilim insanı olarak hepimize örnek teşkil ediyor. Çocukken bile çok farklı bir düşünme şekli vardı. En baştan başlamak gerekirse, Einstein’ın hayal dünyası çok önemliydi. Çok iyi bir öğrenci değildi fakat çok özgün bir düşünce yapısına sahipti. Bana göre, Einstein’ın sihirli bir dokunuşu vardı. Tamamen özgün bir bakış açısına sahipti. Bir şekilde döneminin teorilerini kabul etmedi ve kendisine özel bir şekilde, düşünüyordu. Bilim insanı olarak en sevdiği akıl yürütme şekli düşünce deneyiydi. Bunu Genel Görelililik Teorisini keşfettiği çok önemli anı tarif ederek açıklıyor.  Bir binanın çatısındaki işçileri izliyordu. Birden işçiler düşerse ne olacağını düşündü ve fark etti ki, işçiler düşerse artık yer çekimini hissedemeyecekler.
Bir şekilde bu olaydan çıkarımda bulunarak Genel Görelilik Teorisini oluşturdu. Einstein O anı hayatının en mutlu anı olarak tanımlıyordu. 


Einstein’a göre Hayal gücü bilgi dağarcığından çok daha önemlidir, çünkü bilgi dağarcığı bildiklerimizi tanımlar. Hayal gücü ise gelecekte bilebileceğimiz her şeydir.
 
 
Kaynak
https://www.businessinsider.com/einstein-unique-genius-way-thinking-2017-5
 
Yazar: Ahmet Yıldıztaş

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap