Ciro Nedir? Tam Ciro ve Beyaz Ciro Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Kıymetli Evrak Hukuku

Ciro Nedir? Tam Ciro ve Beyaz Ciro Nedir?

Ciro Işlemleri

Bono, ciro ve teslim yoluyla bir başkasına devredilebilir. Ciro, bir senet üzerindeki hakların başka bir kişiye kayıtsız ve şartsız devredilmesi için yapılır. Ciro eden kimseye ciranta denir. Ciro, kambiyo senetlerinin arka yüzüne yapılır. Ciro, iki şekilde yapılır;

Tam Ciro: Ciranta, senedin arka yüzüne ciro yapacağı kimsenin ad ve soyadı(Varsa Ünvanı) ile “Ödeyiniz” kelimesini yazar ve altına imzasını atar. Yukarıdaki örnekte alacaklı Bulut COŞKUNCA, senet üzerindeki haklarını bir başkasına devredebilir.

Yukarıdaki son duruma göre bononun alacaklısı Selma METE olmuştur. Çünkü Bulut COŞKUNCA alacak hakkını senedin arka yüzünü imzalayarak kendisine devretmiştir.

Aynı şekilde Selma METE’ de hakkını bir başkasına da devretme yetkisine sahiptir. Buna göre senedin arka yüzünün son durumu aşağıdaki gibi olacaktır;

Beyaz Ciro: Ciranta, senedin arka yüzüne sadece “Ödeyiniz” kelimesini yazar ve altına imzasını atar. Yukarıdaki örnekte alacaklı Bulut COŞKUNCA, senet üzerindeki haklarını bir başkasına devredebilir.

Yukarıdaki son duruma göre bononun alacaklısı senedi elinde bulunduran kimse ona aittir. Çünkü Bulut COŞKUNCA alacak hakkını senedin arka yüzünü imzalayarak kendisine devretmiştir. Burada beyaz ciro yapıldığından senet üzerinde kimin alacaklı olduğu isim olarak belli değildir. Senet o anda kimin elinde bulunuyorsa senet üzerindeki haklar ona geçmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında