1. Anasayfa
 2. İdare Hukuku

Memurların Disiplin Cezaları Nelerdir?

Memurların Disiplin Cezaları Nelerdir?

Memurların Disiplin Cezaları Nelerdir?

Memurlar, kamu hizmetlerinde çalışan ve devletin birimlerinde görev yapan kişilerdir. Bu kişiler, kamu hizmetlerinde çalıştıkları süre boyunca belirli kurallara uymak zorundadırlar. Bu kurallara uymayan memurlar, disiplin cezaları ile karşılaşabilirler. Türkiye hukukuna göre memurların disiplin cezaları aşağıdaki gibidir:

 1. Uyarı Cezası: Memur, hizmet içinde görevini yaparken görevi ile ilgili olarak hafif bir kusur işlerse veya görevi ile ilgili bir yönergeye uymazsa uyarı cezası alabilir. Bu ceza, memurun siciline kaydedilir ve 1 yıl boyunca geçerlidir. Bu süre içinde memur, benzer bir kusur işlemezse, sicilinden silinir.
 2. Kınama Cezası: Memur, görevi ile ilgili olarak orta dereceli bir kusur işlerse, kınama cezası alabilir. Bu ceza, memurun siciline kaydedilir ve 2 yıl boyunca geçerlidir. Bu süre içinde memur, benzer bir kusur işlemezse, sicilinden silinir.
 3. Para Cezası: Memur, görevi ile ilgili olarak hizmet içinde veya hizmet dışında ağır bir kusur işlerse, para cezası alabilir. Bu ceza, memurun maaşından kesilir ve memurun siciline kaydedilir. Para cezası, memurun maaşının en fazla yüzde onunu geçemez.
 4. Görevden Uzaklaştırma Cezası: Memur, görevi ile ilgili olarak ciddi bir kusur işlerse, görevden uzaklaştırma cezası alabilir. Bu ceza, memurun görevinden uzaklaştırılmasını ve maaşının kesilmesini içerir. Görevden uzaklaştırma cezası, en fazla 1 ay sürebilir.
 5. Disiplin Soruşturması Cezası: Memur, görevi ile ilgili olarak suç işlerse, disiplin soruşturması cezası alabilir. Bu ceza, memurun suçu ile ilgili olarak soruşturulmasını ve cezalandırılmasını içerir. Disiplin soruşturması cezası, memurun görevine son verilmesine kadar sürebilir.

Sonuç olarak, memurların disiplin cezaları, memurun yaptığı kusurun derecesine göre değişir. Bu cezalar, memurun sicili ve kariyeri açısından önemlidir. Bu nedenle memurların, görevlerini yaparken kurallara uymaları ve hizmet içinde ve dışında kusur işlememeleri önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.